Швейцарски прокуратури започнаха криминално разследване срещу президента на ФИФА Сеп Блатер по подозрение в злоупотреба със служебно положение и присвояване на парични средства, съобщи в петък офисът на швейцарския главен прокурор, цитиран от Ройтерс. В съобщението се посочва, че Блатер е бил разпитан след заседание на изпълнителния комитет на ФИФА в Цюрих, а в офиса на президента на ФИФА е извършен обиск и са иззети данни.
През май властите в САЩ и Швейцария обявиха, че разследват корупция по високите етажи на властта в най-популярния спорт в света, включително при излъчването на Русия и Катар за домакини на световните футболни финали през 2018-та и 2022-ра година. Четиринайсет футболни ръководители бяха обвинени тогава, но до днес властите не бяха посочили с пръст самия Блатер – 79-годишния швейцарец, който е начело на ФИФА от 1998-ма година досега. Той отхвърляше всякакви обвинения.
Блатер е разпитан от представители на главната прокуратура, а Мишел Платини – бившата френска футболна звездата, който ръководи европейската футболна централа УЕФА – също е бил помолен да даде информация. Платини е фаворит за поста на Блатер, чийто наследник ще бъде избран през февруари. Източник от швейцарското правосъдие казал пред Ройтерс, че Платини е предоставил швейцарските прокурори доказателства срещу Блатер и самият той в този момент не се разглежда като обект на разследването. Източникът заявил, че швейцарските прокурори са в контакт с няколко други свидетели на различни нива във ФИФА и нейните филиали, които са проявили желание да предоставят доказателства за корупция в организацията.
Официален представител казал, че Блатер не е арестуван и е свободен да пътува, въпреки че той от май насам до голяма степен избягва да го прави и пребивава в Швейцария. В съобщението на швейцарската прокуратура се казва, че Блатер е заподозрян в „незаконно плащане“ на 2 милиона швейцарски франка (2 050 000 долара) на Платини за сметка на ФИФА, за извършена от него работа в периода януари 1999 г. – юни 2002 г.. Плащането е направено през февруари 2011 г..
Прокуратурата освен това подозира Блатер в „нарушение на възложените му функции“ при подписването на договора от 2005 г. с Карибския футболен съюз. Тогава президент на съюза е бившият вицепрезидент на ФИФА Джак Уорнър, който е един от главните герои в скандала за корупция в организацията. Прокуратурата смята, че тези договори са неизгодни и са нанесли финансови щети на ФИФА, а Блатер действал срещу интереса на организацията и компанията Fifa Marketing & TV AG.
Според наказателния кодекс на Швейцария, ако бъде признат за виновен, Блатер може да получи до пет години затвор. Говорител на прокуратурата в САЩ отказа да коментира новината за швейцарското разследване. Досега Блатер е оцеля в серия от скандали по време на мандата си, включително при широкоразпространените обвинения, че Катар е купил домакинството си на световното първенство през 2022-ра. Самите катарски власти винаги са отричали тези твърдения.
Въпреки масовите призиви да подаде оставка след избухването на скандала през май, придружен от серия арести, Блатер отказа да оттегли кандидатурата си за нов мандат начело на ФИФА. Чак когато скандалът отекна по целия свят и неговата позиция стана неудържима, той обяви, че ще се оттегли от поста през февруари, но продължи да го заема до избирането на негов приемник.
Блатер не се яви на насрочена за днес пресконференция, която бе предвидена първоначално за 12 часа по Гринуич след заседанието на Изпълнителния комитет на ФИФА, а след това бе отложена с един час по-късно. Това трябваше да бъде първата поява на Блатер пред медиите след уволнението на дясната му ръка, генералния секретар Жером Валке, през миналата седмица. Съобщението на прокуратурата обяснява отсъствието на Блатер от пресконференцията.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране