Правителството официално предлага чужди самолети да се включат в охраната на въздушното пространство на България. Това става ясно от предложенията за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили, които бяха пуснати за обществено обсъждане във вторник вечерта.
Със законодателната промяна, която трябва да бъде гласувана и от Народното събрание, ще се позволи в охраната на българското въздушно пространство да участват самолети от държавите-членки на НАТО. С промяната се разрешава и употребата на оръжие, ако самолети на трети страни навлязат във въздушното пространство на България. Мотивите към поправките са подписани лично от премиера Бойко Борисов.
Такава промяна е абсолютно необходима с оглед на изпълнението на приетите през септември 2014 г. в Уелс мерки за осигуряване на сигурността на югоизточния фланг на НАТО, коментира вчера заместник-министърът на отбраната Димитър Кюмюрджиев пред журналисти след края на заседанието на правителството. По думите му с промяната в закона се създават предпоставки за изпълнение на поетия ангажимент в Уелс за усилване охраната на югоизточния фланг на НАТО.
Заместник-министърът отбеляза, че всички страни в региона – Румъния, Албания, Словения, Гърция, осъществяват съвместно функцията „Air Policing“ („ер полисинг“).
България е единствената страна, която не осъществява съвместно тази функция, поради което промяната е абсолютно необходима, обобщи Кюмюрджиев. В момента България не преговаряла със съюзниците в рамките на НАТО за провеждане на подобна мисия с българските ВВС, но промяната в закона ще даде възможност страната ни, на базата на Парижкия протокол, да започне такива преговори, уточни зам.-министърът. Преговорите щели да бъдат финализирани с меморандум за разбирателство или в друг документ, който ще премине през Министерския съвет и Народното събрание.
„Ако промяната бъде приета, то при бъдещи случаи като този от 7 септември т.г., когато руски самолет Ил-62 премина през българското въздушно пространство, самолетите на НАТО ще имат право да отправят предупреждение и дори да открият стрелба срещу нарушителя на въздушното пространство“, обясни зам.-министърът. Нещо повече, правителството предлага игнориране на парламента, що се отнася до осигуряване охраната на българското въздушно пространство и суспендирането на Закона за преминаване през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили.
„Възможностите за реализиране на съвместни действия по охрана на въздушното пространство, предмет на проектозакона, ще се извършват при условията на международен договор или при решение на Министерския съвет“, се посочва в мотивите, които Бойко Борисов е подписал.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране