Дали настоящите местни избори ще останат в историята на България зависи от две неща. Първо, дали следващите няма да бъдат още по-ужасни и свирепи с баталиите си от тези. Второ, дали ще се роди нов Алеко Константинов, който да ги опише. Ако се появи и сътвори фейлетон, със сигурност ще останат.
Дано се появи, защото местният вот и референдум от есента на 2015 г. достигнаха връх, в който ужасът затанцува с иронията, невероятното се смеси с действителното. Трагедията в “Арена Армеец”, където жена пометна, ни стига, за да кажем, че такива избори не е имало досега. Наистина. Но не бе само тя. Не забравяте, че този живот го живеем ние.
Бой, бой, много бой
Ако някога кандидати и избиратели са яли бой, то трябва да се знае, че сега го ядоха повече от всякога. Началото бе сложено в доспатското село Змеица, където невиждано стълпотворение от малки, големи и още по-големи избиратели се “поздравиха” с тупаници. Два враждуващи кандидат-кметски лагера си устроиха засада на мегдана в нощта преди изборите. Полицията спешно се намеси и установи, че едните визират другите в купуване на гласове, вторите обвиняват първите, но отсече соломоновски накрая, че никакво купуване не е имало.
В партизанската някога Белица също имаше бой. В сряда, три дни след първия тур, мутри нападнаха местния лидер на ГЕРБ Иван Стойчев. Той бе свален, бит и оставен в безпомощно състояниен посред бял ден, в центъра на градчето от младежи, слезли от джип. Първи на помощ се притече съменникът му Иван (Богданов), който след няколко дни трябваше да е на балотаж срещу Радослав Ревански (ДПС). Тази кървава история не е прецедент за района на Белица.
Седмица преди това бе пребит кметският наместник Мустафа Шайков. А още преди това бяха “поразкрасени” и други от ДПС. Че боят му е майката, се видя и в Гърмен. Орди на Ахмед Башев и Галип Мисирков се млатиха в с село Горно Дряново. И двамата са бивши кметове, и двамата се кандидатираха сега. Първият е от ДПС, преди не беше. Вторият в момента не е, ама и той беше преди. Както се видя, боят сплотява толкова “различни” хора.
Полицията нямаше миг покой из цялата страна в деня преди и след вота. В села и паланки недоволни хора вдигаха барикади пред изборните секции (най-често заради изборни туристи), жандармерията отиваше и ги разпръскваше. В село Семчиново, община Септември, обаче се случи нещо доста идненадващо. И то цели два дни след вота. Местните селяни скочиха и се обявиха срещу току-що избрания си кмет Пламен Темелков.
Недоволните пратиха писмо до прокуратурата с искане да се проверят доходите на новия управник. Полицията барикадира ромската махала на селото, понеже Темелков живее там. В Семчиново, очевидно, боят е предстоящ.
Кмет, ама не е
Девин дълго ще помни местните избори. Пък и България ще ги помни. Защото там се случи нещо нечувано, прецедент за страната. На балотаж отидоха кандидатът на ГЕРБ Красимир Даскалов и действащият кмет от БСП Цветалин Пенков. Разликата между тях бе 40% на 25%.
Вместо да води битка, действащият кмет обаче се отказа от надпреварата. Къде се е чуло и видяло градоначалник да сдава поста преди балотажа? Е, случи с в Девин. Но това не бе всичко. На другия ден се отказа и… третият в класирането Здравко Василев (ДПС). И той беше кмет, но до 2011 г. Така се случи невижданото, невероятното – двама кандидати се отказват на втори тур.
ОИК-Девин прати запитване в ЦИК какво да прави, понеже за първи път се сблъсква с такъв казус.
До редакционното приключване на “Десант” не бе ясно дали четвъртия в подреждането ще иде на балотаж. А той е някакъв човечец, издигнат от местна коалиция, който има едва 5,6% от първия тур. А и по закон обявяването му за съперник на балотажа трябва да стане до 24 часа след публикуване на резултатите. Които отдавна изтекоха. Нима победата на ГЕРБ в Девин не е подарена? Отказ имаше и в спомената по-горе Белица. Муса Палев се предаде и няма да воюва в неделя срещу бившите си съпартийци от ДПС.
В Попово също имаше отказан кмет, ама по по-различен начин – превантивно. БСП издигна там Диана Капитанска. Михаил Миков най-официално обяви много преди вота, че тя е номинирана.
Но миг преди старта на предизборната кампания се оказа, че жената, която надлежно се е вписала да живее в Попово, няма регистрация в ГРАО. Името й се загубило “случайно и ненадейно” из списъците на ГРАО.
Сигналите за манипулации преди, по време и след изборния ден бяха стотици. Не може обаче да подминем изобретателността на някои жители на община Павел баня. Седмица преди вота в кметството на местното село Габарево бяха спипани бюлетини, запечатани в плик. Полицията ги обяви за “образци”, а ние ще го кажем направо – бюлетини ментета. Хартийките бяха 278, точно колкото да подменят вота в едно малко село. Общинските власти обясниха обаче, че това не били подготвяни бюлетини за урната, а хартийки, поръчани от някоя от партиите, за да “обучава актива си”.
Какво може да е това обучение (освен правилно попълване и безаварийно пускане в урната) не се разбра. Не стана ясно и какво правят бюлетините точно в кметството, а не на адреса на съответната партия. Всъщност, имаше обяснение – минал бил куриер, оставил ги, объркал се… Трябва да признаем, че в община Павел баня са царе на обясненията. Защото в изборния ден в село Осетиново членове на комисията скъсаха бюлетините от кочана много преди да дойдат избирателите. Т.е., за да ги пуснат в урната вместо тях. После обясниха, че го сторили, за да си улеснят работата.
Около 5-6 бяха сигналите и за вот с изчезващо мастило. Но най-голямата вакханалия настана ден след изборите, когато започна публикуването на протоколите в интернет. Хиляди преференции се изгубиха, видя се, че протоколите са поправяни масово без подпис и печат, бюлетини изчезваха някак странно. Кой преброи точно така вота не стана ясно, но пък се разбра, че го брои в полза на ГЕРБ.
И накрая една “добра” новина. Кметът на Нова Загора Николай Грозев, който ръсеше пътищата със захар, спечели трети мандат от раз. Той е издигнат от ГЕРБ, но е подкрепен от ДПС. Та това, в крайна сметка, е една наистина “прекрасна” случка след толкова ужасии в милата ни татковина. Случка емблема.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране