Австралиецът Джок Полфрийман, който изтърпява присъда за убийството на студента Андрей Монов, е номиниран за наградата „Човек на годината“. През 2011 г. Полфрийман получи 20 години затвор за убийството на Андрей Монов от 2007 г. Младежът беше наръган с нож близо до църквата „Св. Неделя“ в София. Приятелят му Антоан Захариев беше тежко ранен. Защитата на Полфрийман твърдеше, че австралиецът опитал да защити двама роми, нападнати от компанията на Андрей Монов.
От номинацията се разбира, че Джок Полфрийман е и член на работна група в Министерството на правосъдието, която подготвя реформа на законодателството за промяна на условията в местата за лишаване от свобода.
„В ролята си на председател на Българското затворническо сдружение за реабилитация Джок Полфрийман защитава пряко правата на осъдените на лишаване от свобода в България. Работата му, изразяваща се в усилени и последователни опити за въвеждане на реформа в съдебната система на България, води до цялостно подобряване на ситуацията със зачитането на правата и свободите на българските граждани“, гласи част от мотивировката за номинацията на австралийския гражданин. Номинирането на убиеца е направено от австралийската гражданка Каролайн Стейпълс, която живее в Занзибар.
Основните заслуги на организацията на Полфрийман според Стейпълс за периода от ноември 2014 до октомври 2015 г. (по време на мандата на настоящия министър на правосъдието Христо Иванов – б.р.) включват „издействане на пряко представителство на затворническото общество в работната група към Министерството на правосъдието, занимаваща се с реформа на пенитенциарната система и разработване на предложение, свързано с нуждата от по-ясни и прозрачни критерии за условно освобождаване.“ „Джок, както и другите, излежаващи присъди, участници в БЗСР, са били подложени на репресии и незаконни наказания от затворническите власти“, се твърди в публикацията на сайта на Българския хелзинкски комитет.
Включването на организацията на Джок Полфрийман в работна група към Министерството на правосъдието е възможно да стане единствено със заповед на министъра Христо Иванов или на заместник-министър, който отговаря за реформата в местата за лишаване от свобода. Официална информация за дейността на въпросната работна група досега не е предоставяна.
Участието на ръководената от Полфрийман организация в работата на правосъдното министерство съвпада и със засиления дипломатически натиск за екстрадирането на австралиеца от България в родината му. Ако това се случи, много голяма е вероятността Полфрийман да бъде незабавно освободен в Австралия. Опитите му за публична дейност може да бъдат използвани за евентуалното негово предсрочно освобождаване или трансфер в Австралия. Нещо, за което апелират и от БХК, които сега са допуснали и номинирането на Полфрийман за „Човек на годината“.
От Министерството на правосъдието съобщиха, че Полфрийман не бил назначен в работната група за реформи в законодателството, но признаха, че е председател на Българското затворническо сдружение, което има представител в нея.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Кой е този извратен мозък, който да номинира убиец ? И то за умишлено убийство по хулигански подбуди ! Ебати перверзията !
Тия от БХК що не вземат да се гръмнат, а ?