Преди години „Биволъ“ публикува информация, че българската евродепутатка Илияна Йотова е използвала европейски пари, за да плаща на пиар агенция за кампания срещу българския еврокомисар Кристалина Георгиева. Става дума за т.нар. „тролове“.
Тогава Йотова призна пред EurActiv, че е изпратила на Европейския парламент фактура за 4 000 евро от такава фирма, но за изследване, а не за очерняща кампания. Когато журналисти запитали Европарламента за този случай, получили отговор, че такава информация не може да бъде предоставена.
Това е една от многото причини, която накара 29 журналисти да се обединят и да подадат общо 27 жалби в Европейския съд срещу Европейския парламент. Причината е, че институцията отказва информация за това как евродепутатите харчат полагащите им се средства за лична дейност.
Миналата година бюджетът на Европарламента е бил 1,75 милиарда евро, от които почти 27% или 474 милиона евро са отишли за депутатите. Това включва заплати, пътни, наеми на офиси и заплати за лични асистенти, припомня EurActiv. „Всеки месец Европейският парламент харчи по 3,2 милиона евро за полагащите се допълнителни разходи на депутатите и никой не наблюдава как се харчат тези пари“, казва Анушка Делич, един от 29-те журналисти, които искат разкриване на тази информация.
Журналистите са от всички държави от Европейския съюз и сега искат да получат копия от всички документи за разходите за четири години назад. Специалният интерес е към допълнителните пари над заплатите.
Европарламентът обаче отказва да разкрие тези данни. „Като отказва достъп до исканите документи, Европейския парламент просто предоставя на евродепутатите реално право на скрити разходи и им дава пълен имунитет от обществен контрол над техните действия. Твърдим, че причините, които са били посочени на репортерите за отказ на исканията им, не са основани на нито една европейска регулация ,“ каза адвокатът на екипа Наташа Пирч Мусар, бивш еврокомисар по информацията от Словения.
Анушка Делич уточнява, че не искат информация за това как евродепутатите харчат заплатите си, което е част от личния им живот. Търсените данни са за изразходването на допълнителните средства. През 2014 година тези средства възлизаха на 4 299 евро на месец за всеки евродепутат. Тези пари са предвидени за офис, телефон и компютри. Който отсъства от половината заседания, получава половината от тази сума. Отделно евродепутатите имат по 21 349 евро месечно за заплащане на труда на своите асистенти.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране