Европейците утвърдиха в неделя план за действие с Турция, насочен към спиране на наплива от мигранти към ЕС. Но с предпазливостта да не бъде твърде подробен за компенсациите, които ще получи Турция. В същото време Анкара си издейства нов старт на процеса за присъединяване към ЕС. Неяснотата на обещанията на срещата на върха в Брюксел не попречи на Турция да приветства „историческия ден“ по пътя към членството си в ЕС, докато в същото време страната е сочена заради нарушения на правата на човека.
Във всеки случай безпрецедентната среща между 28-те страни членки на ЕС и Турция одобри 3 милиарда евро, които европейците ще плащат, за да помогнат на Анкара по-добре да настанява сирийски бежанци. И за да се избегне продължаването на опитите им да достигнат Европа. Европа, чието единство се разпада под натиска на миграцията.
За четири години и половина война в Сирия загинаха повече от 250 хиляди души, а близо 12 милиона бяха принудени да напуснат местата, на които живееха, и да потърсят убежища другаде в страната или в чужбина. Турция – която вече прие повече от 2,2 милиона – получи гаранцията, че няма повече да носи сама тази финансова тежест.
„Ние ще следим много точно използването на 3-те милиарда евро“, обеща председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Именно ЕК договаряше съвместния план за действие „активиран“ в неделя.
Анкара се задължава да направи своите граници с ЕС, основна врата за влизането на мигранти в Европа, по-непроницаеми за нелегалните икономически мигранти и да сътрудничи в борбата срещу контрабандистите, които действат на турското крайбрежие. Планът за действие, изготвен от европейците, предвижда мерки за задържане сирийските бежанци на турска земя, тяхната регистрация и интеграция. Освен охрана на бреговете, откъдето тръгват лодките с мигранти за гръцките острови, Анкара трябва да засили контрола по сухопътната си граница с Гърция и България. Всеки месец посланиците от ЕС ще получават доклади за прилагането на мерките и дали потокът от мигранти намалява.
От своя страна турците постигнаха обещанието за ускоряване на продължаващите преговори за улесняване на издаването на визите си за Европа.
В политически план двете страни се съгласиха да „съживят“ преговорите за присъединяване на Турция, започнали през 2005 г., но оттогава останали почти в мъртва точка.
Преговорите по глава 17 (икономическа и парична политика), от общо 35 глави, за да бъде открит пътят за присъединяване, ще бъдат отворени „на 14 декември“. „Подготвителната работа по други глави може да започне“ след това през 2016 г., се добавя в съобщението, въпреки че това ще бъде „без да се засягат позициите на държавите членки“. Тези предпазни мерки при изготвянето на текста имат за цел да се преодолеят все още много силните резерви на някои, като Гърция и особено Кипър.
Други държави членки се опасяват да не се създаде впечатление, че Европа понижава своите изисквания спрямо Анкара в момент, в който ЕС критикува „сериозните отстъпления“ от свободата на изразяване в Турция. Тази среща „няма да ни доведе до забравяне на различията, които все още съществуват с Турция по правата на човека или свободата на пресата, ние ще се върнем към тях“, каза Юнкер. „Това е исторически ден за нашия процес на присъединяване към ЕС“, все пак се показа развълнуван премиерът на турското правителство Ахмет Давутоглу. „Доволен съм да видя, че всички мои колеги в Европа са съгласни с факта, че Турция и ЕС имат една и съща съдба“, приветства резултатите от срещата на високо равнище.
Процесът на присъединяване „върви от години и няма причини нито да се ускорява, нито да се забавя“, показа умереност френският президент Франсоа Оланд, като илюстрира предпазливостта на много европейски лидери.
Във финансов план европейците оставиха в неяснота подробностите за помощта си от 3 милиарда евро за Турция. В заключителната декларация от срещата на върха се казва, че това е „първоначална“ сума. За турците, които казват, че вече са похарчили 7 милиарда евро за настаняване на бежанци, това е само началото и ще трябват по 3 милиарда евро годишно. Но за някои европейски държави не става и дума да се обещае повече, пише АФП.
В Бюрксел имаше много снимки, прегръдки и усмивки. Гръцкият премиер обаче повдигна тема, която помрачи доброто настроение на турския му колега, отбелязва ТАСС. Премиерът на Гърция Алексис Ципрас заяви по повод на невъзможността да бъдат спрени трафикантите на хора от Турция заяви в съобщение до Давутоглу в туитър: „Глупаво и немислимо е това, което се случва в Егейско море“. „Изразходваме милиарди за оръжие, имаме най-съвременните оръжейни системи във въздуха, а не можем да проследим тези, които погубват душите на невинни хора на земята“. Той не пропуснал „да закачи“ Давутоглу за това, че гръцките пилоти, за щастие, не са толкова „нервни“ като турските. „За щастие нашите пилоти не са толкова „нервни“ към руските, както турските“, написал Ципрас.
Отговорът на турския премиер дошъл с голямо закъснение и, изглежда, показва нервността на Давутоглу, отбелязва РИА „Новости“. „Коментарите на Ципрас за пилотите изглеждат съвсем несъответстващи на духа на днешния ден. Алексис, оставете ни да се съсредоточим върху този позитивен дневен ред“, написал Давутоглу на своята страница в туитър в отговор на Ципрас.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране