Анна Цолова, НТВ: Казали ли сте, че глобалното затопляне е добра новина за българския туризъм и ако сте го казали, може ли да довършите мисълта си?
Ивелина Василева, министър на околната среда и водите: Това е в резултат на доклада, който беше изготвен за управление на риска и уязвимостта на българската икономика. Туризмът като сектор в българската икономика, разбира се, трябва да набележи своите стратегически стъпки за развитие, за да може да се адаптира към тези промени.
АЦ: И какво – по дълго лято и повече руснаци на Слънчев бряг?
ИВ: Всъщност лятото се е увеличило, преходните сезони пролет и есен съответно се намаляват за сметка на увеличаване на летния сезон. Другото конкурентно предимство, което има България, според мен също е фактор за работа в тази посока. Развитие на алтернативните форми на туризъм, които биха могли да се комбинират с това.
Виктор Николаев, НТВ: То бежански туризъм може да се развие, след като преди малко посочихте за опасност от повишаването на същата тая температура – да доведе до потоци бежански.
ИВ: Това, което имам предвид, е акцентът примерно върху балнеотуризма, върху екотуризма, акцентът върху културно-историческия туризъм, което всъщност увеличава възможността да се осигури запълняемост на туристическата база в България. Мисля, че немалко усилия полагаме и за това да изграждаме инфраструктура, която съответно пък да обезпечава чистотата на водата на територията ни, за да можем допълнително да даваме сигурност и гаранция, че природните условия, които има в България, могат да бъдат фактор за привличане на туризми, на туризма.
АЦ: Като казахте чистота на водата, се сетих за плажа в Лозенец и водата, която беше замърсена от фекалиите на хората, които бяха отишли да почиват в Лозенец. А не от натовски военни, както казваше Волен Сидеров.
ИВ: Факт е, че целенасочено и приоритетно ние инвестираме в инфраструктура.
АЦ: Въпросът е можете ли да гарантирате, че това лято, било то и удължено заради глобалното затопляне, няма да има такива случаи? Тоест няма да има връщащи се от морето хора, които да казват – лошо ми е, прекарах си три дни в тоалетната.
ИВ: Надявам се, че усилията, които полагаме в тази посока, ще дадат желания ефект. Защото си спомняте, особено през последната година, масирано инвестирахме в изграждането на такава инфраструктура по черноморското крайбрежие. Повече от 300 млн. бяха заделени за пречиствателни съоръжения във Варна, в Бургас, в Слънчев бряг, в Созопол, Несебър, започваме модернизацията на Златни пясъци, предстои Приморско, тоест ние сме покрили големите курорти и населени места по черноморското крайбрежие. А продължаваме в тази посока, но когато говорим за пречиствателни станции, за съоръжения за отпадъците, може би е хубаво да загатнем един елемент, който може би не е известен на хората, но изграждането на тези съоръжения имат въздействие и върху ограничаването на климатичните промени – защо? Защото голяма част от замърсяването на въздуха и метанът, който се отделя при гниенето на продукти на старите сметища например или, ако не се обработва сухото вещество на пречиствателните станции…
ВН: Да. Но това е незначително на фона на глобалния прочит – една пречиствателна…
ИВ: Напротив, това има съществено въздействие – отделянето на метана има въздействие върху парниковия ефект. Тоест съоръженията, които ние изграждаме, имат много ползи. Те са ползи за хората, за опазването на околната среда.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране