Макар премиерът Бойко Борисов и останалите политически лидери да не взимат отношение по вътрешнопартийния конфликт в ДПС, продължават коментарите относно изключването на доскорошния лидер Лютви Местан от партията и определянето му като „изменник“ от медиите, свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски.
Много е опасно за България, че един вътрешнопартиен конфликт като този в ДПС търси да се оправдае с геополитика и с конфликта между две държави – Турция и Русия, смята бившият външен министър и настоящ координатор на ООН за Близкия Изток Николай Младенов пред Нова телевизия. Бившият шеф на VІ отдел на Държавна сигурност и настоящ издател на в.“Земя“ Димитър Иванов пък поиска Лютви Местан да бъде разследван за държавна измяна.
„Има условия Местан да бъде разследван за държавна измяна. Дали има държавна измяна, или не, е друг въпрос, но аз бих препоръчал на хората, които отговарят за този сектор на българската правозащитна система, да се заемат с този проблем за по-скорошното му изясняване“, каза Димитър Иванов пред бТВ. Призиви да се разследва Местан, но за доходите му, отправиха и медии от кръга на Делян Пеевски.
От прокуратурата засега няма официална информация дали са образували досъдебно производство срещу бившия лидер на ДПС Лютви Местан, който скоростно беше изключен от партията и всички заемани постове на рождения му ден и в навечерието на Бъдни вечер. Местан потърси закрила в турското посолство в София, по думите му заради заплахата за сигурността му.
Неудобно и грозно е намесването на други държави в ДПС-конфликта
Според Николай Младенов притеснителен е фактът, че в последно време представители на различни държави се изказват публично по вътрешнополитически процеси на България. Страната ни е съюзник на Турция в НАТО, а същевременно има сериозни икономически отношения с Русия, отбеляза Младенов. По думите му отношенията между държавите са въпрос на политика на правителството и никой политик не бива да прави бъдещето и приоритетите зависими от една или друга държава.
„Неудобно и грозно за българското общество е намесването на геополитика във вътрешнопартийни конфликти. Същите хора, които сега говорят за национални интереси, преди години обясняваха как правителството на ГЕРБ и Бойко Борисов ще въведат нов „възродителен процес“, каза Младенов.
Той определи случващото се като вътрешнопартиен конфликт, който има своите икономически, личностни обяснения, лидерски амбиции и т.н. Според него никой не трябва да кара българите да избират между Русия и Турция. България има серия от приоритети, които трябва да реализира с двете страни – контролът по югоизточната граница заради бежанската вълна, изграждането на газовия хъб, който да стане разпределител за цяла Югоизточна Европа, каза Младенов. Той допълни, че „реализацията на тези приоритети не може да минава през една партия“.
„Аз не принадлежа към тази група, която смята, че Европейският съюз се разпада. Да, ЕС изживява тежка криза, но е изживявал и по-тежки. ЕС се адаптира“, каза Николай Младенов по повод думите на Ахмед Доган, че ЕС няма мотивация да се запази. Според Младенов обаче ЕС е достатъчно силен, за да се справи с предизвикателствата.
Доган като незаменим лидер на ДПС
„Очевидно Ахмед Доган се връща в голямата политика“, след като с „един замах“ е сменил председателя на ДПС, смята Димитър Иванов. Ахмед Доган е реалният лидер на ДПС, а „тримата младежи“, които бяха назначени временно за съпредседатели на партията, няма да се справят. Това пък коментира проф. Людмил Георгиев, който беше депутат от ДПС и член на партията до 2010 г., пред бТВ.
Според него Доган по задължение трябва да се върне на лидерското си място в ДПС, защото никой друг не може да го замести. „Няма кой друг да се справи с тази ситуация“, смята проф. Георгиев. Според него тримата съпредседатели – Мустафа Карадайъ, Рушен Риза и Четин Казак, няма да се справят. „Тези тримата младежи няма да се справят. Много са малки, крехки са“, каза проф. Георгиев.
Те застанаха начело на партията до избора на нов председател на ДПС, което се очаква да стане през април, когато ще се проведе националната конференция на партията. Всяка формация, за която е направен опит да се създаде като паралелна на ДПС структура, не е успяла, припомни проф. Георгиев.
Според Димитър Иванов зад действията на Доган се крие неудовлетвореност от състоянието, в което се намира ДПС, която той е създал и ръководил повече от 20 години. Това недоволство обикновено се персонализира в лицето на лидера, който е в момента – Лютви Местан. Той допусна сериозни политически и изборни грешки, поради което и резултатите на последните избори за ДПС бяха незадоволителни, коментира бившият шеф на VІ отдел на ДС.
„Очевидно Доган се връща в голямата политика, след като с един замах може да реши такъв важен въпрос със смяната на лидерството в може би най-дисциплинираната партия в България, значи той не е излизал от политиката. Дали ще съвпадне неформалното му лидерство с формалното, дали ще ги слее в едно – не зная“, каза Иванов.
Мълчанието на политическия елит
Според бившия шеф на VІ отдел на ДС обръщението на Доган дни преди Бъдни вечер е било към българския политически елит. Лидерите на другите политически партии, с едно малко изключение в първия момент на Радан Кънев, не взеха отношение по него, отбеляза Димитър Иванов.
„Можем да гледаме на речта на Доган по два начина – единият е, че някой се е напил и е говорил много сложни думи в опит да впечатли аудиторията, което няма да е първият път в неговата кариера. Другият е, че де факто лидерът на ДПС, въпреки всички глупости и каламбури, които използва, наддава едно много ясно и тежко политическо послание – а то е че, ДПС трябва еднозначно да се върне към корените си на кадесарска съветска формация“, коментира Радан Кънев след разпространената реч на Ахмед Доган пред елита на ДПС в т.нар. Боянски сараи.
Почетният председател на ДПС не се е появявал публично от три години, след опита за атентат срещу него. Междувременно бившият депутат от ДПС Людмил Георгиев обясни, че си е тръгнал от партията, защото не е било направено нищо, за да се подобри качеството на живот. Критиката му към Доган и към целия политически елит е, че са забравили максимата на Аристотел, че целта на политиката е подобряване качеството на човешкия живот. „Качеството на човешкия живот в България се влошава непрекъснато. Необходимо е по най-бързия начин възстановяване на икономическите отношения с Русия и опит да се възстанови проектът „Южен поток“, смята още Людмил Георгиев.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране