10.01.2016 | 0:01
Германия оцеля при войната, чумата и холерата, но ще оцелее ли при Меркел?
Полицията идентифицира 32-ма заподозрени, от които 22-ма търсещи убежище в Германия
Няколкостотин души се събраха в Кьолн, в района на катедралата, по призива на движението ПЕГИДА („Европейски патриоти срещу ислямизацията на Запада“ ) след сексуалното насилие, упражнено над много жени в новогодишната нощ. Полицията идентифицира 32-ма заподозрени, от които 22-ма търсещи убежище в Германия. Днешният протест бе организирано от ислямофобското движение под мотото „ПЕГИДА защитава“.

На протеста в Кьолн се стигна се до сблъсъци между демонстранти и силите на реда. След като бяха замеряни с бутилки и бомбички от група протестиращи, полицаите използваха сълзотворен газ и водни струи, за да разпръснат тълпата.

Някои от демонстрантите носеха плакати с надпис „Rapefugees not welcome“ („Бежанците изнасилвачи не са добре дошлиs“) и развяваха германското знаме.

„Германия оцеля при войната, чумата и холерата, но ще оцелее ли при Меркел“, пишеше на друг плакат, намеквайки за политиката на прием на бежанци на германския канцлер. „Меркел се превърна в опасност за нашата страна, Меркел трябва да си си тръгне“, заяви по мегафона говорител по време на протеста.

На около 200 метра от там, отвъд полицейските заграждения, около хиляда души се събраха на контрапротест, със скандирания „Нацисти вън!“ и плакати с надпис „Фашизмът не е мнение, а престъпление“.

По-рано в събота германският канцлер Ангела Меркел се обяви за експулсиране на лицата, търсещи убежище, ако са осъдени от германското правосъдие, включително на онези, които са с условна присъда.

На заседания в Майнц ръководството на консервативната партия на Ангела Меркел, Християндемократическия съюз (ХДС), постигна съгласие да настоява правото на убежище в Германия да бъде прекратявано в случай на престъпление. Тази позиция трябва да бъде обсъдена с другата голяма партия в правителствената коалиция в Берлин, Социалдемократическата.

Според сега действащия закон експулсирането на лице, търсещо убежище, е възможно само след осъдителна присъда от най-малко три години затвор в Германия, но при условие, че неговият живот или здраве няма да бъдат заплашени в родината му.

През 2015 г. в Германия пристигнаха 1,1 млн. души, търсещи убежище, а насилието в Кьолн в нощта на Свети Силвестър предизвика шок в страната, засилвайки критиките спрямо политиката на отвореност към бежанците на Ангела Меркел.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране