Премиерът Бойко Борисов се оказа забъркан в скандал около препродажбата на завода „Химко“. Той е бил сезиран от американска компания, чийто шеф бил изнудван, за да придобие предприятието. Борисов обаче се измъкна, че „Химко“ вече не е държавен и не можел да вземе отношение. Той все пак заяви, че ще сезира прокуратурата да извърши проверка по случая.
Около скандала се разшумя, след като Сашо Диков показа по телевизия BIT писмо, в което американският инвеститор NIJ Group се оплаква от изнудване на Борисов, главния прокурор Сотир Цацаров и американското посолство в София.
Изнудването било в началото на септември. Шефът на компанията Ян Аронов пише, че представители на фирмата му са се срещали няколко пъти със синдика на предприятието Росица Томова да съгласуват проект за договор, но това все се отлагало. На Томова били изплатени 15 000 евро пред свидетели. След това отишли на среща в столичен ресторант. Няма да има договор, докато не изплатят 500 000 евро, а после още 500 000 евро от печалбата, предупредил ги представителят на Томова, г-н Богданов, който се представил за „партньор на действащия министър-председател“. Американците твърдят, че имат шестима свидетели, които са готови да дадат показания. Около „Химко“ има криминална група за изнудване, възмущава се Аронов. Компанията му подозира, че Томова и посредникът искат да измъкнат голяма сума пари чрез измама, без покупката да се осъществи.
NIJ Group не искали завода за скрап, а възнамерявали да произвеждат продукция в полза на българското селско стопанство. Аз и моите представители искаме да инвестираме в България при нормални условия, а не при условия, за които в САЩ се предвижда затвор, пише Аронов.
От пресслужбата на прокуратурата отговорили на Диков, че не дават данни за сигнали, внесени в държавното обвинение. От правителствената пресслужба потвърдиха за писмото, което е постъпило в МС на 15 януари. В късния следобед от прокуратурата признаха, че подобен сигнал е постъпил на 20 януари. Сигналът е изпратен по компетентност към окръжната прокуратура във Враца. Софийската градска прокуратура също проверява данните за поискания подкуп. Възложена е и предварителна проверка на ДАНС.
„Химко“ АД е търговско дружество, в чийто капитал няма държавно участие. То е обявено в несъстоятелност, с постановено осребряване на имуществото, включено в масата на несъстоятелността, и разпределение на осребреното имущество за удовлетворяване на кредиторите“, обясняват от МС. Хората на Борисов се оправдават, че намесата на премиера би нарушила конституционно определеното разделение на властите. Случаят засягал съдебната власт, синдика и компетентния съд по несъстоятелност. От пресслужбата припомнят и мераците на Борисов за конституционни промени, свързани със съдебната власт. Оттам допълват, че нито към 8 септември, нито към момента Борисов е имал съветник с името, посочено в писмото – „г-н Богданов“.
Темата накара представители на 10 смесени търговски камари в България, сред които американската, германската, френската и холандската, да поискат всеобхватна съдебна реформа. Според тях „засилващото се впечатление както в страната, така и сред международните инвеститорски среди, че в България има недостиг на върховенство на закона“, намалявало желанието за инвестиции в полза на други държави. Писмото им е адресирано до президента Росен Плевнелиев, председателя на парламента Цецка Цачева и Бойко Борисов.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране