19.02.2016 | 0:01
Парламентът прати армията на границата
3-4 батальона ще бъдат пратени на границата

Българската армия ще участва в охраната на държавната граница, реши парламентът с поправка в Закона за отбраната и въоръжените сили. Промяната бе внесена от представители на всички ПГ и при гласуването й на първо четене получи единодушната им подкрепа със 156 гласа „за“. Аргументът на депутатите за тази мярка е засиленият миграционен поток и нуждата да се помогне на МВР за овладяването на бежанския натиск по границата.

До този момент законът позволяваше на военните да съдействат в мирно време на органите за сигурност в операции срещу тероризма, трафика на оръжие и охраната на стратегически елементи от инфраструктурата на страната. Според новата разпоредба решението къде, кога и колко войници да бъдат пращани е на МС. От него ще зависи и обезпечаването на операциите с пари и други ресурси. Конкретните правила за употреба на сила от страна на военните при изпълнението на задачите им ще се определят от военния министър.

„Имаме пълна готовност армията да охранява границата“, декларира шефът на МО Николай Ненчев. От думите му се разбра, че разполагането на военни по границата ще стане наложително със затоплянето на времето, тъй като тогава се очаква засилване на миграционния натиск. Ненчев обясни още, че в следващите дни военните и полицията ще обсъждат как да се осъществява взаимодействието.

Малко по-рано председателят на комисията по отбрана в НС Михо Михов от АБВ обяви пред БНР, че става въпрос за 3-4 батальона, които ще бъдат пратени на границата. Това нямало да се отрази на отношенията със съседните държави.

България е на 67-о място в годишната класация за военната сила на 126 страни в света, изготвена от сайта Глобъл Файърпауър. Класацията оценява способността на страните да водят война с конвенционални оръжия, като се отчитат 50 фактора, сред които са военни възможности, география, население, инфраструктура, ресурси, икономика, финанси и пр. Не се отчита ядрен арсенал. Оценката се обобщава в индекс, чиято стойност от 0.0000 осигурява първо място в класацията. С други думи, колкото по-малък е той, толкова по-мощна е държавата. Индексът, изчислен за България е 1.6721. Това я нарежда след Казахстан и преди Кения. Сравнение с другите балкански страни поставя България на пето място – след Турция, Румъния, Гърция и Хърватия.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране