30.03.2016 | 20:33
Кабинетът плаща обезщетение на ДПС
16 000 евро е санкцията от Европейския съд по правата на човека за незачетени гласове от Турция през 2009 г.
Рушен Риза

Правителството ще изпълни решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) по три дела срещу България, съобщиха от правителствената информационна служба. Миналата година съдът се произнесе по делото, заведено от сегашния съпредседател на ДПС Рушен Риза за незаконно пренареждане на мандатите за партията и местата й в парламента от изборите през 2009 г., когато не бяха признати гласовете на хиляди сънародници от Турция.

Делото заведоха в частност Риза, партия ДПС, както и 101 български граждани, упражнили правото си на вот на парламентарните избори през 2009 г. в 17 избирателни секции в южната ни съседка. Те твърдят, че решението на Конституционния съд да анулира изборните резултати в 23 избирателни секции е накърнило несправедливо правото им да се кандидатират и правото им да гласуват. Тогава изборът на Риза бе касиран.

Съдът прие тези мотиви, като посочва пропуски във вътрешното законодателство и липсата на възможност да се проведат нови избори, които водят до формално решение на Конституционния съд, накърняващо неоправдано правата на жалбоподателите.

ЕСПЧ постановява, че самото установяване на нарушението е достатъчно справедливо обезщетение за претърпените неимуществени вреди и присъжда само разходи и разноски по делото в размер на 6000 евро.

Според решението на ЕСПЧ с непризнаването на над 18 000 гласа от Турция и пренареждането на мандатите, с които ДПС изгуби 1 място в парламента, е нарушен чл. 3 от Протокол №1 към Евроконвенцията. Той гласи: „Високодоговарящите страни се задължават да провеждат свободни избори през разумни интервали от време, с тайно гласуване и при условия, осигуряващи свободното изразяване на мнението на народа при избиране на законодателното тяло“. Според съда отмяната на изборен резултат без възможност за нов вот е намеса в избирателното право.

На жалбоподателите е присъдено обезщетение в размер на 16 000 евро общо, както и 2197 евро за разходи и разноски.

Постановеното решение по делото „Симеонови срещу България“ е във връзка с лошите условия на задържане на жалбоподателя, които, съчетани с ограничителния режим при изтърпяване на доживотен затвор и продължителността на периода на лишаване от свобода, го подлагат на изпитания, надхвърлящи съотносимите към наказанието. Присъденото от ЕСПЧ обезщетение за неимуществени вреди е 8000 евро, а 2589,50 евро са определени за разходи и разноски по делото.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране