19.04.2016 | 14:35
Кунева предлага: Учиш ромчета, ставаш магистър
Приносът ни към Европа – красивият български ум, разясни тя

140 души, които не са учители, ще могат да получат магистърска степен, докато преподават в училища с компактно ромско население, обяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева. По думите й проблем, с който трябва да се справи министерството, е нежеланието на учителите да преподават в рискови общности, предаде „Фокус“.

Кунева обясни, че това е проект по програмата „Еразъм плюс“ и той ще бъде осъществен от МОН, Пловдивския университет и НПО.  До 15 май се събират кандидатури. „Говорим за училища с компактно ромско население и където преподаването е рисково“, уточни Кунева.  Вицепремиерът заяви, че по време на българското председателство на Европейския съвет се надява България да покаже добре структуриран подход и много научни изследвания.

„Много е важно да покажем красивия български ум, което ще бъде големият български принос към Европа. Добрата организация и доброто управление е ключово, за да може това да се случи“, заяви Кунева.  Тя коментира, че има концепция за създаването на агенция, което ще направи обсъждането и финансирането на научните изследвания по-прозрачно.

Министърът на образованието и науката каза още, че средствата по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ ще се управляват както трябва. „Имам достатъчно опит“, заяви тя.

Новият заместник на Кунева – проф. Иван Димов, заяви, че във фонд „Научни изследвания“ се работи активно.  „Да, проблеми има, но ние знаем как да ги преодолеем и смятам, че с колеги от научните институти и от министерството ще ги преодолеем“, заяви той.  Проф. Димов поема координацията на висшето образование и науката. „Пред нас стоят наистина отговорни и важни задачи“, коментира той.  Като основни задачи за решаване зам.-министърът посочи финализиране на стратегията за научните изследвания и завършването на националната пътна карта за научна инфраструктура. Според него инфраструктурата в образованието и науката, която се изгражда с европейски средства, трябва да бъде подсигурена с национални средства.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране