Президентът Реджеп Тайип Ердоган продължава повсеместната чистка след неуспешния преврат срещу управлението му. Турските власти са отстранили от длъжност около 8000 полицаи от цялата страна, включително в Истанбул и в столицата Анкара, за предполагаеми връзки с пучистите. Задържани са и още повече от 100 генерала и са сменени 30 от общо 81 губернатори. Чистката достигна и до финансовото министерство, където са уволнени 1500 чиновници.
„Задържаните във връзка с опита за преврат в Турция са 7543, включително 6038 военнослужещи“, съобщи премиерът Бинали Йълдъръм след заседание на правителството, предаде Ройтерс. Премиерът каза още, че жертвите на преврата към момента са 208 души, а близо 1500 са ранените. Йълдъръм заяви, че правителството ще действа в рамките на закона при „разчистването на сметките“ с извършителите на преврата, но Западът и опозицията вече обвиниха режима на Ердоган в неправомерни действия.
Чистката в полицията идва, след като подобни действия бяха предприети и в съдебната система спрямо стотици магистрати, заподозрени, че са свързани с движението на Фетуллах Гюлен, обвиняван от правителството, че стои зад атентата. Според информация на в. „Хюриет“ уволненията на полицаи са били предприети по нареждане на Главната дирекция на полицията, издадено късно вечерта в неделя.
През цялата нощ полицаи били привиквани в управлението, за да предадат оръжието си. Предстои да бъдат предприети и съдебни действия. Списък с отстранения персонал е бил изпратен по-рано на местните участъци от ръководителя на полицията в страната Мехмет Селалетин. В същото време са арестувани общо 103 адмирали и генерали. Според турските медии висшите военнослужещи са били задържани на различни места в страната. Те трябва да бъдат изправени пред съд, който да реши дали да бъдат оставени в ареста.
Задържаните са обвинени в опит за нарушаване на турската конституция и опит за сваляне на властта. Сред задържаните е главният военен съветник на турския президент Ердоган – Али Язъджъ, а също и главният военен съветник на бившия президент Абдуллах Гюл. Турската полиция е влязла и във военновъздушната база в град Кония, Централна Турция, която се счита за една от щабквартирите на метежниците. Възникнали са сблъсъци между силите за сигурност и пучистите, които отказали да се предадат. Стрелба е имало и на летище „Сабиха Гьокчен“ на азиатския бряг на Истанбул, където са били задържани от полицията 11 военни във връзка с опита за преврат.
Според турските медии висшите военнослужещи са били задържани на различни места в страната. Те трябва да бъдат изправени пред съд, който да реши дали да бъдат оставени в ареста. Уволнени са и 30 от общо 81 губернатори, както и 1500 чиновници от министерството на финансите.
Досега над 6000 представители на военните и съдебната система, сред които командири и съдии от Върховния съд, бяха задържани. Лидерът на опозиционната Народно-републиканска партия Кемал Кълъчдароглу настоя да има съд и за онези цивилни, които линчуваха войниците в нощта на пуча. „Ако Турция смята да бъде правова държава и да излъчва доверие, е длъжна да действа в съответствие със законите. Престъпниците трябва да бъдат преследвани в рамките на правилата, предвидени от закона, но не с цел отмъщение и разправа, или предубедено и предрешено съдопроизводство. Трябва да бъдат издирени онези цивилни, които повалиха, ритаха и удряха обикновените войници, този линч е недопустим и няма съвест, която да може да го приеме. Те трябва да бъдат съдени наравно с участниците в опита за преврата. В крайна сметка, ние разчитаме на армията си“, заяви Кълъчдароглу пред журналисти.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране