България ще плати 250 000 евро за консултанти от Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) – част от Световната банка, които ще разработят инструменти „за измерване на представянето на българското образование“, реши Министерският съвет по искане на МОН.
Министър Меглена Кунева е упълномощена да подпише договора с банката. Въпросните 250 000 евро ще бъдат изплатени от новата оперативна програма на МОН „Наука и образование за интелигентен растеж“ по перото „Техническа помощ“. Тази програма бе дълго чакана от гилдиите на учители и учени, защото за предишния рамков период правителството на НДСВ не подготви такава.
Още на 1 септември м.г. правителството е подписало партньорско споразумение с МВБР за подкрепа при усвояването на пари от европейските фондове в програмния период 2014-2020 г., съобщиха от МС. Консултантите от банката, които ще получат 250 000 евро, ще участват в до три технически семинара за използването на „Мерки с добавена стойност в училищата“ (МДСУ). Това са инструменти за измерване на представянето на учебните заведения въз основа на резултатите от тестовете на учениците. Предвижда се да бъдат представени софтуерни решения и платформи за управленското ползване на тези МДСУ, разработени във водеща европейска страна.
Освен това по дейност „Показатели за представяне на училищата“ ще бъде направен преглед на световния опит и добрите практики при разработването и прилагането на системи за измерване на ефективността на училищата. Хората от банката ще предложат и система от показатели за представяне на училищата, съдържаща методология за измерване и препоръки как се събират данни. И в момента МОН има система за събиране на данни от училищата и няма проблеми в това.
В сайта на МОН за оперативната програма не е обявяван проект за похарчването на 250 000 евро за консултанти на Световната банка. В самата програма е записано, че техническата помощ се дава за усилване на кадровия и материално-техническия капацитет на управляващия орган на програмата – дирекция в МОН, на служители в него, както и за повишаване на уменията на получателите на европари по проекти. А също – за дейността на Комитета за наблюдение на програмата и за повишаване на обществената информираност как се харчат парите. Не е записано плащане към чужди консултанти. За всичко това са записани около 400 хил. евро. Общо за „техническа помощ“ в програмата има около 27 млн. евро.
Държавата трябва да отделя повече пари за българските училища в чужбина, заяви Кунева вчера в СУ при откриването на годишната конференция на Асоциацията на нашите училища в чужбина. Тази година МОН ще разпредели общо 7,4 млн. лева за подкрепа на общо 254 такива училища, в които се обучават 20 209 деца. Според Кунева всеки лев, вложен в образованието, се връщал умножен по 10.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Сцена от филма крадецът на праскови.Всеки момент,ще последва страстна целувка, обвита български политически целофан.