На България й трябва много Божа подкрепа, това бе първото изявление, което премиерът Бойко Борисов направи след срещите си с турския президент Реджеп Ердоган и немската канцлерка Ангела Меркел. Посланието се появи на страницата му във фейсбук, но с подобна насоченост бе и изявата му при освещаването на новопостроения храм „Св. в. ап. Петър и Павел“ в сливенското с. Мечкарево. „Почти всяка седмица се открива нова църква или манастир. Това дава възможност на християните да бъдат по-уверени и по-силни в Божията подкрепа“, продължи да търси упование в Бога Борисов.
След изявата си като вестоносец на Ердоган пред ЕС премиерът прозря, че Европа не е обединена. „Само силен и единен Европейски съюз е конкурентоспособен на останалите мощни държави и съюзи в света. Свидетели сме на това, че дори в Европа между отделни държави се получават противоречия. Според мен само обща единна европейска политика ще ни направи конкурентоспособни на САЩ, Русия, Китай и оформящите се в Азия съюзи“, коментира Борисов.
„Влизането в чакалнята на еврозоната е много важно политическо решение и би било добро за България. Към днешна дата то не носи никакви ангажименти от страна на държавата. Ние покриваме критериите. А Шенген дори в момента не е изгоден за България, но темата стои, а колегите са категорични, че сме изпълнили критериите и сме много по-добри от други страни“, смеси понятията премиерът. На срещата си с Меркел той е поискал България да бъде допусната в Шенген от 1 януари 2017 г. поне с въздушните граници, какато и да бъде приета в чакалнята на еврозоната и да започне процедурата по приемането на еврото като валута.
Въпреки че се изяви като говорител на ултимативното искане на Турция за отпадането на визите до октомври за сметка на спирането на мигрантската вълна, Борисов заяви, че „този тон и тези ултимативни тези от една или друга държава не работят за обединена Европа“. Надявам се да се намери разумния тон и в диалог да се направят следващите стъпки, добави той. Според него ЕС и Турция трябва да положат огромни усилия, за да действа до октомври споразумението, както и да се намерят стъпки, по които то да продължи да действа и след това. Европа и Турция трябва взаимно да разберат проблемите, допълни Борисов. По думите му, членството на Турция веднага в ЕС не може да стане, но можело да се започне с облекчаване на визовия режим за бизнеса и за държавните служители.
Борисов твърди, че е заявил категоричната българска позиция, че няма да приемем мигранти, връщани от Австрия, Унгария, Германия, при положение, че няма споразумение и реадмисия към Турция. По думите му оградата на границата ни с Турция би трябвало да е готова другата седмица.
Премиерът заяви, че помощта, която страната ни приема, е само „морална, един вид солидарност“. „България разполага с близо 13 млрд. лв. във фискалния си резерв за опазване на границите си. Ние имаме пари да си купим и камиони, и джипове. Даже съм възложил на финансовия и на военния министър да мислят как биха могли да се използват по-рационално сухопътните ни сили, заедно с вътрешните ни войски. Защото в момента плащаме на 20 хил. души и би могло да ги използваме по-рационално, особено по гръцката граница“, коментира премиерът след срещата си с германския канцлер Ангела Меркел. Германия е обещала да ни съдейства да получим допълнителна подкрепа за охраната на границите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране