Освен че се занимаваше с открит лобизъм в полза на френските фирми у нас срещу тлъсти комисионни, бившият първи дипломат на Париж в София Ксавие Лапер дьо Кабан, който грубо се намесваше във вътрешните ни работи и в делата на независимата ни съдебна система, се облажи с 500 000 евро на изпроводяк, пише в. „Монитор“.
Внушителната сума е събирана като дарение от френското посолство от български бизнесмени, общественици и граждани, за да се подкрепи реставрацията на малки паметници от регионалните музеи, които да бъдат показани на изисканата публика в Лувъра.
Нито лев от тези пари не е постъпил в регионалните ни музеи, напротив – те са правили реставрации с мизерните си бюджети, за да покажат изяществото на артефактите, открити по родните ни места, в Лувъра. В заверата на посланика е помагало културното аташе Давид Вейзман.
Заедно със Светлана Спасова Ганева през октомври 2014 година те учредяват сдружение „Комитет за подпомагане на изложбата на български антики в Лувъра“. Председател е Дьо Кабан, а Ганева и Вейзман са членове. Бившият френски посланик няма участие в други фирми и фондации, регистрирани у нас. За разлика от него Ганева участва в управлението на цял куп такива. Като адвокат тя често се подвизава с интервюта в медиите на кръга „Капитал“ на енергийния олигарх Иво Прокопиев. Самият Кабан неведнъж е изтъквал публично топлите си отношения с Прокопиев.
„Досега не съм говорил по тази тема, защото вършихме една полезна работа – българската изложба в Лувъра. Но не ми харесва безцеремонната намеса на Ксавие Лапер дьо Кабан във вътрешните ни работи. За един дипломат не е позволено да се бърка така. Той не е прав, когато каза, че ние, българите, не трябва да се учим от историята, а да я оставим назад. Борбата на посланика с българската корупция не е негова работа, корупция има навсякъде, дори и във Франция. Оказва се, че корупция има и при реализирането на нашата изложба в Лувъра“, коментира директорът на НИМ проф. Божидар Димитров. Той разказа подробности за гигантската афера на Дьо Кабан с дарените средства за реставрация на родни артефакти.
„Френското посолство събираше парите от български бизнесмени. Тарифата беше 5000 евро на бизнесмен. Доколкото си спомням, тогава се отзоваха около 100 човека. И би следвало събраната сума да е около 500 000 евро. С тези пари трябваше да се помогне на изложбата в различни направления. Част от тях трябваше да отидат за обекти, които имаха нужда от реставрация, за да участват в изложбата. От френското посолство не дадоха нищо за това. От тези пари регионалните музеи и МК не видяха нито стотинка“, каза проф. Димитров. Той попитал френското посолство какво е станало с парите, но оттам му обяснили, че са ги използвали за реклама на българската изложба в Париж.
„Мирише ми на гнила ябълка. Френските органи трябва да разследват какво се е случило с парите, къде са отишли“, отсече шефът на НИМ, цитиран от Монитор.
Той поясни, че е трябвало да се реставрират около 27 паметника. Накрая НИМ дава 200 000 лева от бюджета си за реставрацията. Сред обектите е бронзовата хидрия, открита от Богдан Филов в Мушовица могила край село Дуванлий. Тя никога не е била реставрирана. Пазена е през годините в пръстта, с която е извадена от земята, конската сбуря с кожена каишка, открита в Златиница-Маломирово, също имала нужда от реставрация. Най-много пари отиват за сребърния наколенник със златно покритие от Могиланската могила край Враца – 30 000 лв., които НИМ плаща.
Сдружението на Кабан и компания е публикувало на 3 септември финансовия си отчет за 2015 година. От него става ясно, че приходите му са само 361 190,23 лв. Къде са другите пари не е ясно. Парадоксално обаче е, че част от сумата е профукана за обеди из парижки музеи и ресторанти и самолетни билети, пише в отчета. Преди, по време и след родната изложба „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България“ в парижкия Лувър, Кабан се хвалеше колко велик е приносът му. Изглежда, по-скоро във финансовите афери, пише изданието.
Заточиха го в Буркина Фасо
След приключването на мандата си като посланик на Франция у нас скандалният Ксавие Лапер дьо Кабан се отправи към новата си работа в Буркина Фасо. Кабан изнесе прощална лекция, организирана от Атлантическия клуб с щедрото спонсорство на частни френски компании и съпроводена от клакьорите му от „Протестна мрежа“. На събитието Илияна Беновска от Канал 3 му подари здрава ябълка, „която да си хрупка на път за Африка“. „Бляскавата“ реч на френския посланик се оказа пълно повторение на заключителната му лекция в БАН отпреди няколко седмици, където жененият за българка дипломат отново изчете от лист опорните точки, разпространявани от кръга „Капитал“ за гнилите ябълки в съдебната система, провалената конституционна реформа и битката с олигархични кръгове и бивши агенти на ДС.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране