Нов изтекъл запис по аферата „Яневагейт“ открехна леко завесата на връзките на високопоставените магистрати с част от главните редактори на медиите. Сайтът „Биволъ“ публикува допълнение към досега известната част от разговорите между бившата шефка на Софийския градски съд Владимира Янева, нейната колежка Румяна Ченалова и близкия до тях адвокат Момчил Мондешки. Първата порция записи, изтекли миналата есен, разкриха задкулисни машинации и недопустима намеса на изпълнителната в съдебната власт, които могат да се обобщят със заръката на премиера Бойко Борисов към главния прокурор Сотир Цацаров „да опраска“ Владимира Янева (в кадрови смисъл).
Разговорите се водят в период, когато шефката на СГС е заплашена от дела и санкции заради нарушения при разрешения за СРС-та по дулото „Червей“. В новите записи се чува как Янева смятала да празнува в Солун рождения си ден (21 февруари) и дори си била запазила час за фризьор, но тогава е настанал „тоя калабалък“ с искането за нейното отстраняване заради аферата „Червей“. Очевидно записаният разговор се води в навечерието на 19 февруари миналата година, когато Висшият съдебен съвет (ВСС) отстрани Янева от шефския пост в съда.
„И сутринта си бях направила час при фризьор. И мислех само да мина да подпиша СРС-та и да свърша квот’ има и да ви видя вас и после да ходя да си оправям багажа и да пътувам. И вече като стана тоя калабалък (с искането за отстряняването й)… Щото той главният прокурор ми звънна снощи много късно. То беше към 7-8 часа, той беше още в работата, той ми звънна от вътрешния. И вече като видях целия калабалък…“, разказва Янева, цитирана в стенограмата на разговора, изтекъл в „Биволъ“.
Главният прокурор Сотир Цацаров няколко пъти вече отрече да е предупреждавал Владимира Янева за делото срещу нея, което в крайна сметка доведе и до отстраняването й. ВСС обаче отказа да провери какви разговори са водени от мобилния телефон на Янева и от вътрешната централа на Съдебната палата.
Самата Владимира Янева обяснява, че нищо не помни от разговорите. Румяна Ченалова ги потвърждава, а адв. Мондешки се скри от ВСС и нищо не каза. Новото в записа е описаната от Владимира Янева приятелска връзка с журналистката „Венелина“, чието име съвпада с това на главната редакторка на „24 часа“ Венелина Гочева.
Нарочената за „опраскване“ съдийка разказва как „Венелина“ хиляди пъти я е търсила. Накрая самата Янева й се е обадила като на „приятел“, защото журналистиката й пратила есемес със съдържание: „Имаш ли нужда от подкрепа, какво да пускам?“ „…обаждам ти се (Янева на Венелина-б.р.) да знаеш не като на журналист, затова не ме питай нищо, обаждам ти се като на приятел, щото тя ми вика нали к’ва подкрепа там, тя ме е търсила сто пъти аз не и вдигам, и накрая тя (Венелина) ми писала някакъв СМС: „Имаш ли нужда от подкрепа, какво да пускам?“ Викам, ако искаш пусни само, че съм депозирала писмено становище и няма да ходя. Ивайло Крачунов хиляда пъти сутринта ми звъня, аз не съм му вдигнала. И така“.
Ивайло Крачунов тогава бе главен редактор на сайта „Пик“, който откровено защитаваше замесените в аферата „Яневагейт“. В момента Крачунов е на ръководен пост в сайта „Блиц“, след злополучна и шумна разлъка с издателя на „Пик“ Недялко Недялков.
На 19 февруари на сайта на „24 часа“ наистина първо се появява доста обрана информация, че Владимира Янева е депозирала писмено становище във ВСС и няма да одите за изслушване. Интересен щрих е, че преди скандала изданието редовно ползва една добре обработена фотография на усмихната Владимира Янева, за да илюстрира статиите за нея. След отстраняването съдийката тази снимка се заменя с обикновена репортажна снимка Янева, облечена с шлифер.
„Биволъ“ съобщава в аванс, че в следващия запис от „Яневагейт“ ще се чуе кой е събирал пари за спасяването на Владимира Янева, на кого е трябвало да плати и защо. Аферата „Червей“ избухна в началото на 2015 година. От последвалото дело се разбра, че незаконните разрешения на съдия Владимира Янева са подслушвани хиляди служители на МВР, а вероятно и много други хора покрай тях. На първа инстанция тя е осъдена на една година условно.
След тази афера последва аферата „Яневагейт“. Става дума за серия от изтекли записи на разговори между Янева, Ченалова и адв. Мондешки, водени в разгара на аферата „Червей“. Тримата си говорят най-вече за поисканото от премиера Бойко Борисов „опраскване“ на съдия Владимира Янева, което е изпълнено от главния прокурор Сотир Цацаров. В записите съдия Янева много ясно посочва голяма част от задкулисните обвързаности между изпълнителната и съдебната власт, но разследване за търговия с влияние така и не тръгна.
Прокуратурата започна разследване за това кой е направил незаконните записи, но дори и то стигна до задънена улица и бе спряно това лято.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране