10.10.2016 | 21:21
Предизборно КЗК установи картел между 6 петролни компании
Комисията засякла обмен на ценова информация и провеждане на обща ценова политика на дружествата

След като през февруари Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в стария си състав започна проверка за споразумение, нарушаващо конкуренцията на пазара срещу седем компании и нямаше конкретна заявка кога ще приключи проверката, вчера по-малко от месец преди президентските избори КЗК предяви твърдения за картел на шест петролни компании – „Лукойл България“ ЕООД, „Еко България“ ЕАД, „Шел България“ ЕАД, „ОМВ България“ ООД, „Нис Петрол“ ЕООД и „Петрол“ АД. Още когато КЗК обяви, че започва проверка, премиерът Бойко Борисов заяви: „Поздравявам КЗК, че най-сетне са излезли с решение, което до голяма степен е в унисон със съмненията, които имахме и ние“.

Във вчерашното съобщение на регулатора се казва, че след като е направила икономически и правен анализ, комисията е стигнала до заключението, че действията на тези дружества представляват нарушение, изразяващо се в забранено споразумение или съгласувана практика за обмен на ценова информация и провеждане на обща ценова политика, както и обмен на информация за реализирани обеми продажби (пазарни дялове) и друга пазарна информация за целите на ценовото сътрудничество. Това поведение има за цел предотвратяване, ограничаване и нарушаване на конкуренцията на пазарите на търговия на дребно с бензин и дизелово гориво в страната, е становището на антимонополния орган.

Комисията е провела разследване след като се е самосезирала за евентуално нарушение на пазара на горива. В рамките на производството са извършени поредица проверки на място в офисите на основните дистрибутори на горива на дребно.
Установяването на сътрудничество и единодействие между посочените дружества води до елиминиране на конкуренцията, което премахва естествените механизми на свободния пазар и въздейства неблагоприятно върху икономическата среда и интересите на обществото, е изводът на регулатора.

Определението не подлежи на обжалване. Компаниите имат право на достъп до материалите по преписката и право в срок от 30 дни да представят писмени възражения и да поискат да бъдат изслушани от КЗК в открито заседание във връзка с предявените твърдения.

През февруари КЗК публикува секторния анализ на пазара на горива, който показа наличие на неконкурентни практики на този пазар. Комисията започна проверка за споразумение, нарушаващо конкуренцията на пазара (по чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията) срещу седем компании – „Шел България“, „Ромпетрол България“, „Еко България“, „OMВ България“, „Петрол“, „Нис Петрол“ и „Лукойл България“.

 

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране