Министрите на енергетиката на Русия и Турция подписаха в присъствието на президентите Владимир Путин и Реджеп Ердоган споразумение за строителството на газопровода „Турски поток“.
Договорихме се и за отстъпки при покупката на газ, обяви Путин. Той добави, че с участието си в „Турски поток“, Москва помага в реализацията на проекта на Реджеп Ердоган за крупен енергиен хъб в Турция.
Строителството предполага по дъното на Черно море да се положат два магистрални тръбопровода. Предвижда се до декември 2019 година газопроводът да е готов за експлоатация. От Русия през Черно море тръбопроводът ще стигне до турската територия, а от там през Гърция до Европа, предвижда проектът.
Преди церемонията повече от два часа продължи разговора на четири очи между Владимир Путин и Реджеп Ердоган, който започна малко преди 17 часа българско време. Двамата се усамотиха в резиденция „Йълдъз“ в Истанбул, веднага след като говориха на енергийния форум в турския мегаполис. Основната тема в даилога е била възвръщането на руско-турските отношения към времето преди свалянето на руския изтребител през ноември миналата година от турски ракети. Освен това президентите са разменили мнения по войната в Сирия.
По-рано през деня Путин говори на Световния енергиен конгрес в Истанбул. Той поздрави турския си колега Реджеп Ердоган и целия турски народ за това, че са успели да стабилизират ситуацията в страната им.
„Разбираме, че в Турция не е най-доброто време сега, може би, за такива крупни мероприятия, защото неотдавна, ние знаем, тя преживя опит за държавен преврат. Ние много внимателно и с тревога следяхме това, което се случваше в Турция. И искам да поздравя турския народ и президента Ердоган за това, че ситуацията остана под контрол. Много се радваме, че Турция се възстановява и желаем успехи“, заяви руският президент на форума.
„В условията на падането на цената на петрола – два пъти, много се заговори, че ерата на въглеводородите в икономиката е преключила. Но това не е така. Поне засега“, коментира руският лидер в Истанбул.
Той обяви, че Москва „е готова да бъде замразена цената на течното злато и даже да бъде намален добива на петрол и призовавам и другите производители да направят същото“, предаде ТАСС. Според него само така може да бъде стабилизирана световната икономика.
Предвидена е и среща с президента на Венецуела Николас Мадуро, който също присъства на форума в Истанбул. Неотдавна Мадуро бе заявил намерението си скоро да се срещне с руския си колега, за да обсъдят различните аспекти от развитието на сътрудничеството между двете страни – военната, финансовата, икономическата, селскостопанската и търговската сфери, както и да съобщи добри новини по отношение на стабилизацията на пазара и възстановяването на цените на нефта. Мадуро огласи и друго намерение – да учреди награда на името на предшественика си Уго Чавес и да удостои с нея Владимир Путин, който, според него, е борец за мир. Призът представлява миниатюрно копие на 6-метровата статуя на Чавес, изработена от руския скулптор Сергей Казанцев.
Турция заедно с Русия цели създаването на нов енерготранспортен коридор за Европа, заяви президентът Реджеп Ердоган на енергийната среща в Истанбул. Ние сме транзитна страна, но влагаме също и в развитието на техническата база. Така че целим заедно с Русия, Алжир и Норвегия да създадем четвърти енергиен коридор за доставки на гориво за Европа“, изтъкна турският президент, цитиран от БГНЕС. Той посочи още, че „с въвеждането в строя на Трансанатолийския газопровод (ТАНАП) пред Европа ще се появи нова алтернатива“.
„Това е първата решителна стъпка към създаването на турско-гръцки газов интерконектор за Европа. И ние сме убедени, че това е много важно за Европа. Ние реализирахме „Син поток“, построихме тръбопровода Баку-Тбилиси-Джейхан“. Сега върви строителството на ТАНАП. В перспектива той ще бъде свързан с Трансадриатическия газопровод и ще стане продължение на ТАНАП като магистрали за доставка газ в Европа“, подчерта турският лидер.
Ердоган изтъкна, че каспийският регион има голямо знамение за запълването на минаващите през турска територия газопроводи и в бъдеще Турция ще разчита „да прекарва по ТАНАП туркменски газ“. По думите му Турция проучва възможността и за строителство на още една АЕЦ освен в Акую. Ние имаме подписано междуправителствено споразумение с Русия за строителството на „Акую“ и с Япония имаме споразумение за строителството на АЕЦ в Синоп на брега на Черно море. Има и трети проект за строителство на АЕЦ, засега вървят изследвания в тази област“, разкри още Реджеп Ердоган.
Третата ядрена централа Турция планира за построи в района на град Игнеада в северозападната част на страната. Западни медии вече писаха, че въпросният проект може да бъде реализиран в сътрудничество с Китай. Споразумението между Турция и Китай за мирното използване на ядрената енергетиката бе подписано този септември.
„Нашата цел в близките години е делът на ядрената енергетиката в електроенергетиката на страната да достигне до 10 процента. Но ние също продължаваме да полагаме усилия, за да доведем до 30 процента дела на електричеството, произвеждан от възобновяеми енергийни източници – слънчевата, ветрената и хидроенергетиката“, подчерта още турският президент. Той добави, че „отчитайки всичко това Турция притежава сериозен инвестиционен потенциал от гледна точка на вложеното в енергийната сфера“.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране