Народното събрание не успя да събере кворум, за да проведе извънредното си заседание. След три поредни опита да събере необходимото присъствие в пленарната зала изпълняващият длъжността председател на НС Димитър Главчев обяви, че следващото заседание ще се проведе на 9 ноември.
В началото се регистрираха 91 депутати. Главчев даде 20-минутна почивка – за да може да се съберат повече депутати. В залата се чуваха викове „Оставка“.
При втория опит 96 народни представители се регистрираха, но това отново не бе достатъчно, за да започне работата на Парламента. Главчев даде втора почивка, а след нея присъстващите депутати отново се оказаха малко за провеждане на заседание. Основните отсъстващи бяха от ГЕРБ.
„Когато искаш и свикваш заседание, не е необходимо само да събереш необходимите подписи, трябва да осигуриш и кворума, а не да разхищаваш държавни пари за разходи – автомобили, командировъчни и т.н.“, заяви на брифинг в парламента зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев.
„Сега, по регистрацията, която видяхте, от БСП са 33 човека. От ДПС бяха 21. С тези ли хора те ще правят мнозинство и ще диктуват дневния ред на Народното събрание? Първо трябваше да си осигурят техните хора, които да са тук, след това да изискват присъствие от другите партии. Тествахме опозицията, която освен да вика „оставка”, не виждам какво правят”, посочи Велчев. Той обвини опозицията, че използва трибуната на Народното събрание за предизборна агитация.
„Субсидиите на партиите са за това, да използват тези средства и да провеждат своите кампании чрез медии и други начини – обиколки, присъствие. Но на тях явно не им се дават от тези пари и искат отново да използват държавните средства, а парламента като трибуна, за да могат да си говорят, да бъдат отразявани и да няма смисъл да си харчат парите за медийни изяви”, обясни Велчев.
Така дългата предизборна ваканция на парламента вече е факт.
В същото време обаче депутати от БСП, ДПС и Реформаторския блок събраха бързо нови 73 подписи за свикване на извънредно заседание на НС в сряда, 19 октомври. Първа точка в дневния му ред е прекратяване на извънредната ваканция, втора точка – промените в Изборния кодекс, следват промяна в закона за задълженията и договорите за намаляването на наказателните лихви, споразумението с Канада, данъчните закони.
„Съобразили сме се с желанията на колегите от другите групи за дневен ред“, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране