21.10.2016 | 10:30
Борисов съветва да се вярва на службите за експулсираните „гюленисти“
Според зам. главния секретар на МВР те сами искали да бъдат върнати

„Нека се доверявяме на службите, има достатъчно специалисти там, има политическо ръководство, има експерти, които много добре знаят какво правят.“ Така премиерът Бойко Борисов коментира в четвъртък от Брюксел случая с експулсираните тихомълком от МВР седмина турски граждани, смятани от режима на Реджеп Ердоган за привърженици на неговия противник – ислямисткия проповедник Фетхуллах Гюлен.

Подобно на скандалното връщане на бизнесмена Абдуллах Бююк през август, българските власти остро бяха разкритикувани от редица правозащитници, както и от омбудсмана, че действат в нарушение на конституцията и международното законодателство.

Полагам огромни усилия да запазя целостта на България

Министър-председателят се опита да отклони основния проблем – че българските власти връщат на Анкара хора, смятани за политически противници на Ердоган. Той даде да се разбере, че действията са насочени срещу нелегални мигранти.

„Има политическо ръководство, има експерти, които много добре знаят какво правят и кой какъв е. Знам, че правим всичко възможно да връщаме обратно, въпреки че нямаме споразумение за реадмисия с Турция, хора, които се крият в камиони и напускат границата. Защото бежанските ни лагери са препълнени, защото там, където решим дори палатки да направим, веднага излизат на протест, хората негодуват. На кого да угодим сега – на тези, които казват, че всеки, влязъл нелегално, трябва веднага да отиде от другата страна на границата, или да кажем и ние: „Добре дошли, елате всички при нас“ и да ги разселим в България!? Да престанат да се правят внушения от хора, които изобщо не разбират от тази работа, хора с големи амбиции, които много лично приемат всичко! Много им е лесно на някои да се правят на големи демократи или още по лошо – на големи специалисти. По-голям демократ от мен няма и полагам огромни усилия да запазя целостта на България и спокойствието на хората“, заяви Борисов, цитиран от правителствения пресцентър.

Върнатите в Турция сами поискали това

Междувременно заместник – главният секретар Георги Арабаджиев изненадващо обяви пред „Дневник“, че седмината експулсирани „гюленисти“ сами поискали да бъдат върнати в родината им. От интервюто му обаче изобщо не става ясно каква е логиката да тръгват на Запад да си търсят работа, както твърди МВР, ако след това ще искат да бъдат върнат принудително обратно.

„Разяснено им е, че принудителната административна мярка може да бъде обжалвана пред съд, като за целта те следва да бъдат отведени в дом за временно настаняване на чужденци при Дирекция „Миграция“. Но те отказват, както да обжалват, така и настаняването в дом. И тъй като процедурата изисква наложената мярка от граничното полицейско управление в Русе да се осъществи от Дирекция „Миграция“, турските граждани е следвало да бъдат настанени в Специализирания дом за временно настаняване на чужденци в Любимец. Те са отказали да подпишат заповедта за временно настаняване в дома в Любимец и са предпочели реализирането на принудителната мярка“, заяви Арабаджиев.

Попитан дали ръководството е склонно да предостави протоколите от беседите с турците, за да докаже тезата си, той бе повече от лаконичен: „Предоставянето на такива документи би било прецедент. При всички случаи то трябва да бъде съобразено със защитата на личните данни и съгласието на лицата за разпространяване на съдържащата се в тях информация.“

Още роднини на експулсираните твърдят, че те са поискали убежище в България

Противно на официалната позиция на родните власти, вече няколко роднини на върнатите в Турция бегълци разказаха пред българските медии, че те са тръгнали с намерението да искат политическо убежище. Първо синът на един от тях заяви това пред бТВ в сряда, а по-късно брат на друг от върнатите в Турция, сред които имаше трима бивши полицейски комисари, университетски преподавател, учител и журналист, потвърди същото и пред Нова телевизия.

Според разказа му седмината турски граждани са били излъгани от българските власти, че ще бъдат настанени в бежански център, откъдето ще могат да кандидатстват за получаването на закрила от страната ни.

От репортажа на Нова телевизия, излъчен в сряда вечерта, става ясно, че след кратък престой в центъра за бежанци в Любимец задържаните са били предадени на турските власти около 5.00 часа сутринта в събота.

„Брат ми ми се обади от Русе и ме помоли да му изпратя снимка на личните документи, защото подават молба за убежище. Каза ми, че нямат проблем, защото са в България и ще подадат молба за убежище. Последно се чухме, когато ми каза, че ги карат към бежански център в България, а след това се обади от Одрин“, разказва пред телевизията близък на един от експулсираните.

„Трима от турските граждани са бивши служители на полицията, двама са учители. Те добре знаят законите. И на мен ми казаха, че ще се възползват от правото си да подадат молби за убежище. Аз добре знам, че те са интелигентни хора. Брат ми ми каза, че няма да ги върнат, защото писмено са подали молбите си за убежище“, обясни още мъжът.

През цялото време задържаните поддържат връзка с близките си и изпращат данни за местоположението си. От тях става ясно, че от 23.30 ч. в петък до 5.00 ч. сутринта в събота те са били в Любимец, след което следите им се губят.

„Жена му постоянно плаче, не знае къде е. Детето също. От 05.30 часа сутринта в събота нямаме връзка с него. Аз лично се опитвам да се свържа с адвокати в Турция, но никой не се наема да го защити, защото се страхуват от турската държава и не можем да получим никаква информация за него – защо е задържан, дали е задържан“, разказа още братът на един от експулсираните.

Реадмисията е само за граждани на трети страни, обясни бивш съдия в Страсбург

По-рано доскоршният български съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) Здравка Калайджиева коментира случая пред телевизия BiT, заявявайки, че споразумението за реадмисия ЕС-Турция от 2014 г., на което МВР базира връщането на седмината в Турция, всъщност засяга граждани на трети страни и не е приложимо в случая.

„С Турция имаме безвизов режим, т.е. всеки техен гражданин, който има лични документи може да влезе в България и това не е незаконно. Не е задължително и влизането да е отбелязано на граничен пункт“, категорична бе тя.

По думите й изобщо не е ясно на какво основание е издадена заповедта за тяхното извеждане от България, обжалвана ли е тя или не и защо при предаването не е присъствал омбудсманът или представител на правозащитна организация, както изисква законът.

„Имаме задължения включително срещу предотвратяване на риска от изтезания, поставяне под заплаха на живота и сигурността на попадналите на наша територия, а не знаем каква е съдбата на тези хора след предаването им“, добави известният юрист.

Полицията не може да връща чужди граждани на принцип „не ме кефиш, брато“

По думите на Калайджиева „не може който и да е гражданин да бъде отведен до границата и предаден на турските, гръцките, сръбските власти, защото така е преценил някой граничен полицай на принципа „не ме кефиш, брато“.

„Експулсирането е въпрос на процедура, в случая по искане на МВР, но подлежи на съдебен контрол. Единствено на съдебен контрол не подлежи отказът да се издаде виза, но не говорим за това. Нашият закон предвижда право на обжалване на заповед за извеждане от страната, дори и в заповедта да пише, че подлежи на незабавно изпълнение. Иначе правото на жалба ще е безпредметно“, обясни бившият съдия в ЕСПЧ.

Калайджиева даде за пример гледано в съда в Страсбург дело срещу Франция, по което заповедта за извеждане на момче от Гвинея е била изпълнена, преди да се произнесе съдът. Според решението на ЕСПЧ това представлява неефективен съдебен контрол.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране