Правителството продължава да прави сериозни размествания по приетия годишен бюджет на своя глава, без да се допитва до депутатите. През 2015 г. например са направени 1274 корекции на обща стойност 960 млн. лв., показва одит на Сметната палата (СП) на отчета за изпълнението на държавния бюджет за 2015 г. Променени са бюджетите на 36 ведомства. От всички 1274 корекции 323 са по решение на правителството, 704 са одобрени от финансовия министър, а 247 са направените от самите ведомства, без да се засягат бюджетите на други институции.
Най-много са направените промени в образователното министерство – 151, в регионалното – 102, на културата – 89, в земеделското, транспортното и в отбранителното ведомство – съответно 86, 83 и 82 броя. Например най-много от корекциите на регионалното министерство са извършени през последните два месеца на годината, като извънредните средства са отишли за борба с бедствията, за „безплатното“ саниране на жилищата, за поддържане на пътища и др. В МОН също промените са правени предимно в последните два месеца на годината, като парите са отишли основно за стипендии за образователни резултати на общинските училища, одобряване на допълнителни средства по бюджетите на общините по национални програми и др. Промените в отбранителното министерство пък са основно за борба с бедствията и финансирането на дейността на Военномедицинската академия.
Въпреки че корекциите в бюджета са законни и че някои от тях минават през Министерския съвет и са публични, те са лоша практика, защото променят предназначението на средствата и крият риск от неефективност на разходите, става ясно от одита.
„Извършвани са многобройни промени, без да са одобрени от Народното събрание, в резултат на което съществена част от изразходваните средства не се използват за това, за което са предназначени с приемането на закона за бюджета за 2015 г.“, посочват от Сметната палата. Според одиторите изразходването на значителни по обем средства в края на годината крие рискове за тяхната ефективност и законосъобразност.
„Възможността за извършване на промени по бюджетите на институциите в течение на годината не ги стимулира да планират средствата по бюджетите си с необходимата отговорност и стремеж към точно определяне на видовете и размерите на разходите или трансферите“, твърди Сметната палата. Одиторите препоръчват МФ да извърши анализ на възможностите за намаляване на броя на извършените промени по бюджетите на институциите.
Осем ведомства през 2015 г. са поели ангажименти за разходи извън закона, става ясно още от проверката. Това са омбудсманът, министерствата на отбраната, на енергетиката и на транспорта, Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество, Националният статистически институт, Комисията за енергийно и водно регулиране и Агенцията за ядрено регулиране. Общата стойност на незаконното превишение е 29 млн. лв., като тя се дължи основно на Министерството на отбраната. При допустим по закон максимален таван на ангажиментите за разходи в размер на 328 млн. лв., реално поетите ангажименти са за 353 млн. лв., т.е. с 25 млн. лв. или с близо 8% над тавана. Проблемът в МО са „сключени дългогодишни договори, както и отчетени ангажименти след предоговаряне на съществуващи договори от предходни години, основно за лекарствени продукти и медицински изделия на ВМА“, посочват от Сметната палата. Одиторите настояват да се въведе контролна процедура за своевременно уведомяване на ведомствата за предприемане на мерки за недопускане на превишения над таваните.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране