Джордж Сорос е една от най-противоречивите, най-влиятелни и най-богати личности в света. За едни той е борец за свобода и демокрация и герой за Източна Европа, но за други Сорос е най-зловещата фигура, която финансира крайно леви организации по света.
По време на последните президентски избори бяха открити връзките му с провалената кампания на Хилари Клинтън. По същото време стана известно, че той е собственик на системите за машинно гласуване в 16 щата.
Listverse посочва десет неща, които разкриват противоречивата личност на Джордж Сорос през последните десетилетия, включително и извън политиката.
10. Унищожаване на Bank of England
През септември 1992 година британската валута загуби стойността си и поради тази причина бе изхвърлена от европейската статистика. Последствията бяха почувствани по целия свят. За една нощ изчезнаха 3 млрд. паунда от държавния резерв.
Великобритания бе унизена, а паундът бе поставен на колене. Хората загубиха голяма част от спестяванията си. Зад всичко това стоеше Джордж Сорос. По това време той работи като финансов брокер в Quantum Fund и ръководи атаката срещу британската валута. Продава валутата и след това я изкупва обратно на по-ниска цена. По-късно ще признае, че е спечелил един милиард паунда чрез търговията с чужди пари. В историята този ден е известен като „Черната сряда“. 25 години по-късно Сорос продължава да е мразен заради тази атака срещу паунда.
9. Зараждане на кризата в Малайзия
Азиатската финансов криза през 1997 година унищожи живота на милиони хора и на няколко правителства поради икономическата катастрофа, която последва. Независимо от факта, че всяка една отделна държава почувства по различен начин тази криза, малайзийската валута бе сред най-тежко ударените. Рингитът на практика загуби половината от стойността си за броени секунди, а Сорос бе сред най-жестоките спекуланти. Тогавашният премиер Махатхир Мохамед публично обвини Сорос за унищожаването на националната икономика.
8. Унищожаването на тайландската банка
Тайланд се намираше в епицентъра на азиатската криза, чиято валута загуби 60 на сто от стойността си. Сорос спечели огромни средства, но милиони тайландци останаха без работа, а над 500 000 чуждестранни работници напуснаха страната поради фалита на няколко държавни гиганта.
7. Опитът за унищожаването на Хонконг
След като унищожава пазарите в Тайланд и Малайзия Сорос се насочва към Хонконг. Той бе убеден, че е въпрос на време да успее и да унищожи неговата икономика, но тогавашният министър на финансите Доналд Тзънг Ям-Куем прояви решителност. Той изразходва над 100 млрд. хонконгски долара, за да се справи със Сорос и неговия план. По-късно самият Джордж Сорос ще признае, че Ям-Куем има заслуги за финансовата стабилност на Хонконг.
6. Огромни разходи в политиката
В средата на миналото десетилетие буквално само за една нощ изникнаха множество компании, които събираха средства и действаха в политиката. Те използваха всякакви начини, за да заобиколят ограниченията за политически дарения и когато щатските власти взеха мерки, America Coming Together бе глобена със 775 000 долара. И към днешна дата това си остава една от най-големите глоби, наложени на политическа организация. Един от най-големите дарители бе самият Сорос, който ѝ помогна да получи от дарения над 130 млн. долара по време на президентската предизборна кампания през 2004 г.
5. Финансира Лин Стюарт
Омар Абдел Рахман загива при бомбено нападение през 1993 година при опит да бъде съборен Световния търговски център /СТЦ/. Той имаше тайни връзки с египетските терористи и накара адвокатката Лин Стюарт да предаде послание на сътрудниците си извън затвора. Властите разкриват това и обвиняват Стюарт във връзки с терористите. Соросовата фондация “Отворено общество” финансира нейната защита, но тя е осъдена на 10 години затвор поради връзки с терористите.
4. Лицемерно поражение
След като става ясно, че е спечелил 13 млрд. долара от неплатени данъци, американските данъчни власти карат Сорос да плати 6.7 млрд. долара стари данъци, а отговорът на богаташа бе да прехвърли всичките си пари в Ирландия.
3. Странни сексскандали
Сорос е над 80-годишен, в продължение на десетилетия е сред най-богатите хора в света и не е чудно, че има връзки с манекенки и това води до скандали. Сред най-скандалните е връзката му с бразилската актриса Адриан Ферейр, която по време на съдебния процес през 2011 година атакува адвоката му, а самия Сорос удря по главата. Съдът отказа да ѝ даде 2 млрд. долара обезщетение и я глоби поради непристойно поведение.
2. Секретните атаки срещу Израел
“Отворено общество” през последните 8 години финансира цяла мрежа от тайни организации, които се опитват да влияят върху американската политика. Те имат една-единствена цел – скъсване на връзките между САЩ и Израел. По този начин Израел би останал без най-мощния си съюзник.
1. Осъден за търговия с информация
В края на 80-те години Сорос спечели огромни пари, защото знаеше, че се готви закупуването на френската банка “Сосиете Женерал“. При продажбата ѝ той изкарва над 2 млрд. долара, но и днес твърди, че няма вина. Френското и европейското правосъдие го осъди за търговия с информация и в крайна сметка го глоби с 2.3 млрд. долара, които и до днес не е платил.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране