„Готови сме с обещания от нас алтернативен „Национален план за развитие на България”. Имаме амбиция и желание да го превърнем в народен план за България, за алтернатива и друг път за развитие на страната.” Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова на първата за 2017 г. пресконференция в централата на партията. По думите й, левицата няма да участва в задкулисни предизборни разговори с други партии за коалиции след парламентарния вот. „Както направихме и за президентските избори, се обръщаме към народа за подкрепа на този план, за мнения, предложения и допълнения. От другата седмица започваме обсъждането му по сектори, по всички политики за страната с браншови организации, учители, лекари, работници, млади семейства, студенти”, обясни Нинова. Тя информира медиите, че графикът на публичните срещи ще им бъде предоставен, като ги покани да са част от националната енергия по постигането на плана. Нинова допълни, че се подновяват изнесените заседания на ръководството на партията. „Тръгваме из страната отново с тази задача – разговор с хората по места, за политики и действия, за алтернативата на България през 2017-а и следващите години. Стартираме във вторник от Кюстендил”, каза тя.
Еднакви наказания за всички, престъпили закони и правила. Без привилегии и задкулисие
„Решени сме да премахнем мутренското управление на държавата- обвързаности, зависимости и задкулисие и тяхната смяна с ясни правила – еднакви за всички. С наказания за хората, които не изпълняват тези правила – също еднакви за всички, без привилегия и задкулисие. При това неизбежни наказания- когато си направил нарушение или си извършил престъпление”, обясни първата част от Националния план за развитие на България лидерът на БСП Корнелия Нинова. „На второ място – икономика, насочена към създаване на родна индустрия на българско производство и защита на малките и средните предприятия. На трето – демография, доходи, бедност”, поясни още лидерът на левицата. Като четвърта тема от Националния план за развитие на България тя посочи „Образование, наука и култура”. „Наука, която да дърпа икономиката, култура и духовност, която да запазва българщината и образование, което да е свързано с икономиката и да гарантира, както работа на младите, така и работна сила за икономиката”, поясни Нинова. Като следваща тема тя посочи „Здравеопазване”, и накрая темата „Сигурност”. Лидерът на БСП поясни, че тези теми са изведени на преден план с множество конкретни мерки. Те ще бъдат представени пред обществото за мнение и подкрепа.
Г-н Борисов къде и за какво изхарчихте за 3 месеца около 2 млрд. лв.?
Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че има няколко въпроса към правителството в оставка. Тя припомни, че на 03.08.2016 г. на заседание на МС премиерът е заявил, че през август месец в бюджета има 3, 3 млрд. лв. излишък и заявява: „ … не мислете, че това са пари за харчене, тези пари няма да ги пипаме. Думата излишък означава, че отиват като буфер”. По думите й на 04.01.2017 г. е обявено, че България приключва финансовата 2016 г. с 1, 5 мрд. лв.
„Г-н премиер в оставка, къде и за какво за 3 месеца изхарчихте 2 млрд. лв? Потвърждава ли това думите ни, че останахте на власт на всяка цена, не беше назначено служебно правителство, просто за да харчите пари ударно и предизборно?”, попита Нинова. Председателят на БСП зададе и въпроси- децата с увреждания и техните родители, пенсионерите, студентите, младите семейства, работниците, малкия и среден бизнес, икономиката- разбраха ли, че два милиарда са били изхарчени, ей така, и стигнали ли са до тях? Защо Борисов излъга, че няма да ги изхарчи, а ги изхарчи?
Предлагат ни не мерки за борба с битовата престъпност, а предизборни трикове
Корнелия Нинова обърна внимание, че правителството е отпуснало 7 млн. лв. за първите три месеца на годината, а Борисов е заявил, че ако се върне на власт ще осигури пари и за цялата година- за борба с битовата престъпност. „Абсолютно предизборен ход. Програмата, която ни предлагат е добра. Припомням обаче, че тя беше стартирана в мандата на Орешарски”, заяви тя и обясни, че чрез бюрата по труда 5 хил. души са ангажирани по същия начин, за да бъде осигурено съдействие на бивши военни, бивши полицаи за решаване на проблема с битовата престъпност. „Дойде правителството на Борисов и спря тази програма. Сега виждаме същото, но само за 3 месеца. Това не е дългосрочна политика за справяне с битовата престъпност, а предизборен трик”, категорична бе Нинова.
Красимир Янков: Борисов имитира загриженост за хората, станали жертва на битова престъпност
„Решенията, взети от МС, са имитация на загриженост за хората, които са подложени на репресия от криминалния контингент и посегателства срещу имуществото им. Видяхме, че за тези две години, в които Борисов управлява, нямаше никаква мисъл за хората и не бяха решени проблемите с безопасността и сигурността им“. Това заяви народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Красимир Янков и член на ИБ на БСП. Той попита защо премиерът в оставка е загрижен две седмици преди края на мандата си. „Сега ли Борисов и Бъчварова разбраха, че ежегодно жителите на кв. Боровец във Варна от 4 до 10 пъти са обирани? Сега ли разбраха, че в с. Мечка в Плевенско има перманентен страх. “, продължи с въпросите той. Янков припомни, че две години БСП настоява за приемственост- да се направи анализ на постигнатите резултати при прилагането на конкретните мерки. „Една от предвижданите мерки беше засилено полицейско присъствие на жандармерия, отделно 5000 ангажирани от социалното министерство за подпомагане на дейността на органите- и ние очаквахме, и апелирахме Борисов да продължи тази мярка във втория си мандат“, допълни Янков. Тези мерки са прилагани в други страни и имат ефект до 80% намаляване на престъпността. Янков изтъкна, че за краткото време на прилагането им у нас- резултатът е бил – 60% спад на битови престъпления. Красимир Янков подчерта, че приема изказването на Цветанов, че администрацията е блокирала- като призив тя да бламира служебния кабинет. „Призовавам професионалистите да не се поддават на шантаж, особено МВР“, каза още Красимир Янков.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране