Проект на нов „Закон за съхранение, чистотата при употреба и развитие на българския език“ е внесъл вчера депутатът от ГЕРБ Кирил Добрев Добрев. Запетаята в заглавието може и да е техническа грешка. Но най-вероятно не е.
Защото още в чл. 1 пише за „българския език като официален на територията на република България“ – думата „република“ е с малка буква, като същата грешка се повтаря навсякъде по-нататък в законопроекта.
Член трети е записан като „Чл3“. В член четвърти насред текста фигурира квадратче. Член пети гласи следното: „Изучаването на български език, обемът и съдържанието на учебните програми се регламентира от Законът за предучилищното и училищното образование, и Законът за висшето образование, включително чрез разпоредби и подзаконови нормативни актове на МОН“. Оставяме на грамотните колеги на Добрев в ПГ на ГЕРБ да преброят колко грешки е допуснал в рамките на едно изречение.
„Закона описва структурата и дейността на регулаторния езиков орган – съвет за български език…“, продължава в същия дух и правопис Кирил Добрев в мотивите си. Той обяснява, че творението му е обобщение на проектите, внесени в НС от Гинчо Павлов – 1994 г. и 1995 г., Александър Пиндиков – 1998 г., Драгомир Шопов – 1998 г., Любен Корнезов – 1999 г. и 2011 г., Станчо Тодоров – 2005 г., Огнян Стоичков и проф. Станислав Станилов – 2011 г. „Сегашният му вариант е работа на работа на Съюза на българските писатели – 1913, редактиран от проф. Банко Банков и с мое участие“, обяснява още Добрев. Видно е, че негово участие е значително… „Закона е заимствал…“, продължава депутатът от ГЕРБ, доказвайки по своеобразен начин нуждата от подобен закон…
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране