31.01.2017 | 11:53
Румен Радев уклончив за санкциите срещу Русия
Президентът се срещна с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг

Президентът Румен Радев не даде категоричен отговор за това трябва ли да отпаднат или да бъдат продължени санкциите срещу Русия. На брифинг след среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг българският държавен глава заяви, че военното присъствие на НАТО в Югоизточна Европа трябва да продължи, но трябва да се търси и диалог с Русия.

„Нарастването на отбранителния и възпиращ потенциал на НАТО трябва да върви ръка в ръка със задълбочаване на диалога с Русия за избягване на конфронтация и за снижаване на риска. Основните заплахи днес са международният тероризъм, борбата с Ислямска държава. Тези заплахи няма как да бъдат преодолени, ако не се обединят усилията на НАТО и Русия и в Близкия Изток и в борбата с глобалния тероризъм“, обясни Радев в отговор на въпрос дали е време вече санкциите да отпаднат.

Въпреки че въпросът не беше зададен на него, генералният секретар на НАТО заяви, че подкрепя санкциите, които са част от „отговора на много държави“. „Аз подкрепям и приветствам санкциите и ще продължим да изпълняваме нашите решения“, обясни той.

„Когато става въпрос за отношенията с Русия, искам да кажа, че нашето увеличено присъствие е пропорционален отговор на поведението на Русия, което все повече се налага и която струпва военни сили близо до техните съседи и прояви агресия срещу Украйна. Ние не желаем противопоставяне и нова Студена война. Продължаваме да поддържаме възможността за диалог с Русия“, заяви Столтенберг. По думите му администрацията на новия американски президент също подкрепя диалога с Русия.

След срещата генералният секретар на НАТО благодари на българския президент за това, че е потвърдил ангажиментите на България като лоялен член на Алианса.

„В предишната ви роля на командващ на ВВС вие помагахте за охраната на нашето въздушно пространство. България е важен сътрудник на НАТО, вие предоставяте кораби в патрулите на НАТО в Черно море и играете важна роля във вашия регион – подкрепата в Косово, подкрепата за евроатлантическата интеграция на страните от Югоизточна Европа. Благодаря ви също така за вашия силен ангажимент за присъствието ви в Афганистан“, заяви Столтенберг като даде висока оценка на българските военнослужещи зад граница.

Той подчерта, че средата за сигурност се променя с опитите на Русия да се наложи в Европа и с разрастването на терористичните и кибер атаки. „Сигурността има своята цена, тоест трябва да увеличим разходите за отбрана и приветствам факта, че България вече е започнала да увеличава инвестициите си за отбрана и това показва ангажимента на страната към НАТО и приноса ѝ към колективната отбрана“, заяви генералният секретар на НАТО.

От своя страна българският президент оцени първата си визита зад граница, като ясен знак за значението на НАТО за страната ни. „За нас в България НАТО остава изключително важна организация за защита на сигурността на държавите членки и за гарантиране на стабилност извън границите на НАТО“, заяви той. Радев подчерта, че подкрепя усилията на НАТО „за отбрана и възпиране“, част от които е и нашата страна. Той е уверил Столтенберг, че страната ще положи максимум усилия за постигане на разходи за отбрана от 2 процента от Брутния вътрешен продукт. „Това е важно за нашите способности и всяка страна член на Алианса трябва да потвърди този ангажимент. Уверих го (генералния секретар на НАТО, бел. ред.), че правим всичко възможно за модернизация на въоръжените сили. За нас е също така важно да продължи консолидирането на усилията в борбата с международния тероризъм и трафика на хора и нелегални имигранти“, каза Радев.

Българският президент каза още, че участието на страната в учения на НАТО е важно не само за повишаване на сигурността, но и за повишаване на боеспособността на българските въоръжени сили, които усвояват нови техники, тактики и процедури.

Генералният секретар на НАТО коментира и отношенията САЩ-НАТО след избирането на новия президент, както и разрастването на противоракетния щит в Европа. Столтенберг каза, че е разговарял с Тръмп и със секретаря по отбрана, които са потвърдили, че САЩ остават ангажирани с участието си в НАТО. Това се виждало и от увеличаване на американското военно присъствие в Европа, а американското финансиране за сигурността в Европа се е повишило 4 пъти. Това водило и до повече тренировки и разполагането на повече техника на континента.

Столтенберг обясни, че НАТО продължава да разработва системата си за противоракетна отбрана. Той припомни, че с Русия е воден диалог за съвместно участие в разрастването на противоракетния чадър.

Офнюз

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране