Ако БСП има достатъчно сили в следващия парламент, ще блокираме ратификацията на това споразумение и то няма да бъде прието от Народното събрание. Тази заявка направи лидерът на социалистите Корнелия Нинова, минути след като стана ясно, че ЕП е подкрепил СЕТА. Тя бе категорична, че споразумението вреди на българската икономика. Нинова подчерта, че въпреки случващото се в ЕС, БСП не поставя под въпрос членството на България в съюза. Тя обаче добави, че решението да се подкрепи споразумението е нелогично, защото не е съобразено с волята на народа.
„Искаме поименно списъка на българските предатели, подкрепили споразумението СЕТА. Там ги е изпратил народът да представляват България и кой точно ги упълномощи да гласуват така?“, възмути се Нинова. Тя добави, че след като станат известни евродепутатите, гласували „за“, партиите, които са ги изпратили в ЕП, трябва да си носят политическата отговорност за това национално предателство. Нинова подчерта, че говори не само от името на БСП, но и от името на съюз „Произведено в България“ и десетки фондации, организации и сдружения на български производители.
Нинова за пореден път подчерта, че споразумението отваря широко и без никакви пречки вноса на ГМО в България, което освен отрови за здравето представлява и удар по икономиката, защото генномодифицираните продукти често са по-евтини. В споразумението липсва текст, че ще бъде тествана безопасността на един продукт, преди да бъде пуснат на пазара, възмути се тя. Дава се път и на огромен внос на канадско месо, което е тежък удар по българските животновъди и производители на месо. Социалистите са притеснени и от паралелната съдебна система, която въвежда СЕТА. Нинова обясни, че ще има трибунал, в който корпорации могат да съдят България, а не в националните или международни признатите съдилища. Чужди фирми ще съдят България за това, че очакваните от тях печалби в нашата държава не са се случили, гневна е Нинова.
На четвърто място като проблем лидерът на БСП посочи, че всички публични услуги – образование, здравеопазване, ВиК, телекомуникации, пътища, ще подлежат на либерализация, приватизация и концесия. Някои държави са поискали от този списък да бъдат извадени важни сектори, Германия например е поискала сектор „Води“ да не бъде засегнат. „Правителството на Бойко Борисов не е поискало нищо да бъде извадено. Целият публичен сектор отива в режим на приватизация и либерализация. По-лошото е, че има и т.нар. принцип на необратимост – ако веднъж нещо е дадено на концесия или е либерализирано, или приватизирано, няма връщане назад“, обобщи председателят на БСП.
Предложението на БСП държавата да задължи търговските вериги да продават българско производство също е застрашено от СЕТА. Причината е, че ако един орган в България иска да наложи регулация, това няма да може да се случи, преди да бъде дадено разрешение отвън. „Трябва да ни дадат становище и тогава да се внесе в българския парламент. Това е отказ от национален суверенитет“ категорична бе Нинова.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране