Общо 830 631.55 лв. под формата на парични дарения са постъпили към средата на март в касите на партиите и коалициите, регистрирани за участие в предсрочните парламентарни избори. Това показа справка в Единния регистър по Изборния кодекс, намиращ се на интернет сайта на Сметната палата. Броят на паричните помощи е 1269, а 751 са предоставените за безвъзмездно ползване по време на предизборната кампания вещи и услуги.
Най-много парични дарения е получила новоизлюпената партия „ВОЛЯ“ на варненския бизнесмен Веселин Марешки. Тя е прибрала 343 различни суми, голяма част от които вероятно са дошли от служителите, приятелите и роднините на аптечния бос, попаднали в листите на формацията. Конкретно съпругата на бизнесмена Светлана Марешка е подпомогнала мъжа си с 9000 лева.
На второ място в своеобразната класация се нарежда коалицията „АБВ – Движение 21“ с 297 парични дарения. А третата позиция се дели от „БСП за България“ и съюза „Да, България“, воден от бившия правосъден министър Христо Иванов. И двете обединения са отчели към средата на март по 219 дарители. Сред големите благодетели за кампанията на Иванов е шефът на фирмата за изкуствени стени за катерене „Уолтопия“ Ивайло Пенчев, който се е бръкнал с 10 000 лв. лични пари. Самият Пенчев се прочу, след като преди дни излезе с отворено писмо, в което посочи слабостите в управлението на „София Тех парк“ и в резултат цялото ръководство бе сменено.
Коалицията „Реформаторски блок – Глас народен“ е със 122 дарения, а „Обединение ДОСТ“ на Лютви Местан – с 63. Интересно е, че един от фаворитите за спечелването на изборите – ГЕРБ, не е прибрал никаква парична помощ от симпатизанти.
Интригуваща е ситуацията и при дадените за безвъзмездно ползване вещи и услуги. Абсолютен рекордьор в това отношение е ДПС с получените над 600 автомобила, които ще улеснят движението при отчитането на разходите за транспорт и агитация. ГЕРБ, както стана дума, не са получили и лев помощ, но все пак са се сдобили с 36 коли. На основния им конкурент БСП са преотстъпени около 15. „Обединените патриоти – НФСБ, „Атака“, ВМРО“ са с шест возила и само две парични дарения, докато „Движение за радикална промяна Българската пролет“ е прибрала средства от четирима души, единият от които е лидерът Велизар Енчев.
За останалите участници в изборите, включително и за водената от Радан Кънев „Нова република“, няма публикувана информация. Изборното законодателството е определило доста тясна рамка за паричните суми. Например, партиите, коалициите и независимите кандидати не могат да получават дарения от чуждестранни физически лица, с изключение на гражданите на държава членка на Европейския съюз, имащи избирателни права у нас. Забранени са също така помощите от юридически лица, еднолични търговци, правителства, чуждестранни държавни предприятия, чуждестранни търговски дружества и организации с идеална цел. Според Изборния кодекс паричните помощи не могат да надхвърлят 10 000 лв. за една календарна година и всички над 1000 лв. се превеждат по банков път.
Физическите лица пък имат право да предоставят за безвъзмездно ползване само собствени движими и недвижими вещи, както и да извършват услуги единствено с личен труд.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране