Правителството на Турция издаде разпореждане, с което двойните граждани ще ползват 11 дни административен отпуск, за да участват както в предизборната кампания за парламентарния вот в България, така и да гласуват по родните си места, предаде кореспондентът на БГНЕС. Заповедта е секретна и е разпратена до всички държавни институции, срокът на отпуска е от 20 до 31 март.
Подобни разпореждания кабинетът в Анкара е издавал и при предишни избори в България, за да улесни пътуването на изселниците и отсъствието им от работа, но за пръв път сега се препоръчва те да се включат активно в агитацията. Акцентира се и на факта, че българите протестират на границата срещу „изборните автобуси и организираното туристическо пътуване“.
Поради намесата на Турция във вътрешната политика на България двете страни са в период на криза, отбелязва в.„Джумхуриет“. В изминалите години двойните граждани с български корен имаха възможност да гласуват в 136 изборни секции в Турция, но преди 2 г. броят им бе редуциран до 35.
Правителството в Анкара съвсем официално се ангажира с транспортирането на българските изселници през границата и подчерта, че причината е крайно недостатъчният брой на секциите на турска територия. Това стана след писмено обръщение на дружествата на изселниците до кабинета от 22 февруари т.г., в което се посочва проблемът с малкото изборни секции в районите с големи компактни маси двойни граждани.
Изселническите организации се финансират от турската държава, а тя от своя страна разпореди да започнат незабавни действия за осигуряване на достъпа до вота на тези избиратели по родните им места. Български дипломат, пожелал анонимност, заяви, че не знае за въпросното разпореждане на кабинета, според него то е „доста странно и интересно решение, и тази стъпка на Турция няма да промени изборните резултати“.
„Въпреки блокадата на границата, турците продължават да пътуват за България“, репортажът под това заглавие на агенция „Доган“ е препечатан днес в много турски медии. В него се посочва, че хиляди изселници се завръщат по родните си места, за да дадат вота си за българския парламент.
За пътуването им е направена стабилна организация, обявени са разписанията на автобусите и местата за потеглянето им, подчертано е и демократичното право на тези избиратели да пуснат бюлетината си в България. Особено активно работят в районите Авджълар и Байрампаша в Истанбул, Бейликдюзю, Бююкчекмедже, Кючукчекмедже, както и в другите части на мегаполиса, населени с пристигнали преди много години български мигранти.
Хиляди двойни граждани потеглиха с автобусите с намерението да определят състава на 240-местния парламент, въпреки опита на българските фанатици да прережат пътя им при Капитан Андреево и Малко търново, и въпреки откритото нежелание на някои политически партии изселниците да пристигнат и да гласуват. Цитиран е координаторът на Обединение ДОСТ в Авджълар Билал Кълъч, който е плътно ангажиран с изпращането на изселници за вота в България.
Желаещите да гласуват получават съдействие да пътуват с автобусите по техните лични предпочитания за дата и час на тръгване. Линиите са 4 – Русе, Силистра, Кърджали и Добрич, автобусите тръгват от общинския терминал на Авджълар. От този район най-малко 1200 души ще гласуват в България, от Бурса – поне 4500“, казва Кълъч. Според него тази партия с лекота ще премине 4-процентовата бариера, но целта е да спечели 7-8% от вота.
Само в Авджълар ще гласуват минимум 4000 избиратели, екипът на Кълъч се състои от 40 души, които работят денонощно, очаква се 90% от изселниците да подкрепят ДОСТ, а активността в Турция в деня на вота да достигне 80-90%, казва Билал Кълъч. Той определя блокадата на границата като провокация и голяма грешка, която е в противоречие с международните закони.
Ако не беше орязан броят на секциите в Турция, нямаше да се активизират дружествата, да се прави организация за транспорта, нямаше да има и нужда от автобуси с избиратели. Всичко това е резултат от грешно решение“, коментира Кълъч.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране