04.05.2017 | 0:01
Борисов разкара Лили Павлова от парите за пътища
Днес по обяд парламента трябва да гласува правителството

Лиляна Павлова няма да бъде повече регионален министър, стана ясно, след като вчера ГЕРБ и “Обединени патриоти” одобриха окончателния състав на третото правителство на Бойко Борисов.

Според депутати от ГЕРБ лидерът на партията искал да се освободи от негативния имидж на считаната допреди дни за най-успешна министърка в двете му правителства. Тя била вече “износена”, името й било твърде употребявано и носело негативи за правителството. Според други Лиляна Павлова не фигурирала в списъка с министри до вчера по обяд, когато Борисов решил все пак да й възложи европредседателството. Такава длъжност, но вицепремиерска, беше създадена в служебния кабинет за Деница Златева. Според други тя до последно била кандидат за четвърти вицепремиер, но накрая надделяла Екатерина Захариева.

В парламента обаче преобладаваха коментарите, че Павлова е извадена от регионалното министерство заради скандала с проверката на прокуратурата на договори за АМ “Марица” след сигнал на ОЛАФ и депутати от БСП. Магистратите разследват строежа на лот 1 заради съмнителна обществена поръчка от 51 милиона лева, похарчени неправомерно. Така в последните дни на преговорите един от най-близките хора на Бойко Борисов – Лиляна Павлова, отпадна от апетитния пост в МРРБ, който ще бъде зает от Николай Ненков. Той беше един от заместниците й в министерството. Ненков също е доверен гербаджия – шеф на партията в Ловеч и бивш областен управител.

Вчера в 12,45 ч. пресслужбата на ГЕРБ разпространи окончателния списък на кабинета. За премиер е посочен предвидимо Бойко Борисов, а четиримата вицепремиери са Томислав Дончев, който е без портфейл, Валери Симеонов – с ресор икономика и демографска политика, Красимир Каракачанов ще отговаря за обществения ред и сигурността и ще е министър на отбраната. Четвъртият вицепремиер е Екатерина Захариева, която ще отговаря за правосъдната реформа и ще е министър на външните работи.

Кабинетът ще бъде представен на президента Румен Радев днес в 9 ч., а Народното събрание трябва да го гласува по обяд. Преди да бъдат обявени, кандидатите за министри бяха на среща в централата на ГЕРБ. Някои от предишните титуляри на Борисов запазват постовете си, други са с променени ресори, а трети излизат от МС. Предизвестена изненада е назначаването на Цецка Цачева за правосъден министър като компенсация за провалената й кандидатура на президентските избори и факта, че заради преференциалния вот не влезе в Народното събрание. Поста си губи и досегашният културен шеф Вежди Рашидов. Той обяви пред журналисти, че решението му е било лично, защото ставал на 70 години и трябвало да се даде път на по-млад човек. Рашидов обясни още, че е бил болен и това предопределило крайното му решение. Той остава в Народното събрание, където смята да продължи да работи в сферата на културата.

Министър на финансите ще бъде отново Владислав Горанов, който заемаше този пост и в предишното правителство на Борисов. Освен него начело на ведомствата се връщат транспортният министър Ивайло Московски, министърът на енергетиката Теменужка Петкова, на туризма Николина Ангелкова и на спорта Красен Кралев.

Начело на МВР застава партийната креатура на ГЕРБ Валентин Радев, който е бивш зам.-министър на отбраната, а жена му е шеф на общинската екокомисия в Столичния общински съвет.

Икономиката ще се поеме от Емил Караниколов, досегашен изпълнителен директор на Агенцията по приватизация, предложен от “Обединени патриоти”. За него се твърди, че бил предложение на “Атака”, но в миналото е бил юрисконсулт на Столичната община, а през първия премиерски мандат на Борисов е назначен и за шеф на приватизационната агенция. През неговия мандат се случват две ключови продажби – тази на “Булгартабак” и сделката за Дипломатическия клуб.

Kоалиционните партньори са излъчили новия министър на труда и социалната политика Бисер Петков, този на околната среда и водите Нено Димов, Румен Порожанов като министър на  земеделието, храните и горите. Въпреки че Нено Димов е предложен от “Обединени патриоти”, той минава за близък на кръга около Иван Костов и някогашното СДС.

Министър на културата става Боил Банов, зам.-министър при Вежди Рашидов и в служебното правителство. Банов е бивш шеф на Хасковския театър, кадър на ГЕРБ. Министър на образованието и науката ще бъде Красимир Вълчев, бивш служител на МФ и дългогодишен главен секретар в МОН – от септември 2009 г. до февруари т.г., с изключение на времето при Клисарова, когато се връща временно в МФ.

За министър на здравеопазването е предложен шефът на ВМА проф. Николай Петров. Петров пое ръководството на военната болница, след като предходният й директор Стоян Тонев беше предаден на съд за ощетяване на хазната. Тонев беше депутат от ГЕРБ във втория мандат на правителството на Борисов и напусна поста си, след като стана ясно, че прокуратурата го разследва.

Преди да поеме ВМА, ген. Петров беше министър в служебното правителство на Марин Райков. Начело на ВМА е от 31 май 2014 г. с указ на президента. Във фейсбук излезе информация, че дъщеря му Руслана, на 23 години, е назначена заради баща си за началник на кабинета на бившия здравен министър Петър Москов.//

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране