ГЕРБ предлагат да се премахне фигурата на „вечния длъжник“ чрез въвеждането на 10-годишна абсолютна погасителна давност по отношение на физическите лица. Филип Попов от“БСП за България“ отбеляза, че това е стъпка в правилната посока, но попита защо тази промяна в Закона за задълженията и договорите да се прави чрез измененията в ГПК. Това е един наистина сложен юридически казус, с който се променят много отношения и закони, посочи той. По думите му така направеното предложение е удар във въздуха, защото е предвидено, че десетгодишната давност не засяга обезпечените вземания.
Данаил Кирилов от ГЕРБ посочи, че са отворени за всички предложения и коментари във връзка с обхвата и действието на давността. Тук нашата идея е абсолютната погасителна давност да погаси не само правото на иск, но и самото задължение, обясни той и посочи, че затова го предлагат като част от този пакет промени.
Хамид Хамид от ДПС каза, че между двете четения на промените ще предложат текст, който ще сложи край на фигурата на вечния длъжник. Ще предложим таксите, които се събират от съдебните изпълнители да влязат в закона, посочи той. По думите му така ще се осигури по-трайна уредба на тези такси. Явор Нотев от „Обединени патриоти“ отбеляза, че преди второто четене не бива да се изпуска от внимание, че срещу всеки длъжник стои и кредитор.
Данаил Кирилов коментира, че по отношение на евентуално отпадане на банките като страна искател в изпълнителното производство ще поддържа позиция „против“. Тази позиция защитава цялата ни финансова-кредитна система, коментира той. По думите му банките не са само кредитори, а и пазят парите на вложителите.
Пръв предложението за въвеждане на 10-годишна абсолютна давност на дълговете направи неотдавна евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев. У нас над 600 хил. семейства имат дългове, аргументира се той. Предложението се подкрепя от Асоциацията на банките, Камара на частните съдебни изпълнители и Министерство на правосъдието.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране