В интерес на България е Република Македония да бъде стабилна, единна и независима държава с ясна евроатлантическа перспектива, което минава през сближаването на двете страни и отказ от антибългарската реторика, продължаваща през последните десетилетия. Това изтъква министър-председателят Бойко Борисов в отговор на писмо на председателя на НС на БСП Корнелия Нинова относно очаквания Договор за приятелство, сътрудничество и добросъседство с Република Македония, съобщава пресслужбата на правителството.
Припомняме, че председателят на БСП Корнелия Нинова също така с писмо до примиера обяви вчера, че не са запознати с клаузите на договора, който се очаква да бъде подписан на 2 август. Тя подчерта още, че през последната седмица са изразени различни позиции за съдържанието и формата му, а външната политика на България изисква национално съгласие.
„По наша инициатива, със състоянието на хода на преговорите по проекта на договор, както и самият проект на договор, бе представен и подробно обсъден на заседание на Комисията по външна политика на Народното събрание на 5 юли 2017 г. преди финализирането на окончателния текст на договора“, подчертава премиерът Борисов. Според него подобен ход е безпрецедентен, тъй като, съгласно конституционните изисквания на страната, Народното събрание се запознава с текста на договора едва след неговото подписване, когато последният се внася за ратифициране от парламента.
„В допълнение бих искал да отбележа, че една седмица преди това, по нейна инициатива, министърът на външните работи, г-жа Захариева, запозна с проекта на договор председателя на парламентарната комисия по европейски въпроси и координация по европейските фондове и бивш външен министър г-н Кристиан Вигенин, както и г-жа Деница Златева, заместник-председател на БСП по международна политика“, допълва премиерът.
Министър-председателят отбелязва, че преговорите с Република Македония за сключване на Договор за приятелство, сътрудничество и добросъседство се водят интензивно от 2008 година. До сега са проведени 11 кръга преговори на експертно ниво. Многократно договорът е обсъждан на ниво министри на външните работи (вкл. от министър Ивайло Калфин и министър Кристиан Вигенин), както и на ниво министър-председатели. „През всичките тези години, независимо от политическата принадлежност на правителствата, водили преговорите, българската страна последователно е отстоявала едни и същи позиции в български интерес“, допълва Борисов.
Той посочва още, че целта на договора е освен препотвърждаване на Съвместната декларация, подписана през 1999 г. от правителството на Иван Костов, двете страни да надградят своите отношения и да препотвърдят своите политически ангажименти в международноправен документ.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране