Главният преговарящ за Брекзит от Европейския парламент Ги Верхофстат заплаши да наложи вето на плановете на британското правителство за статута на европейски граждани в страната след излизането й от общността, предаде Би Би Си. Верхофстат заедно с лидерите на основните дясноцентристки и лявоцентристки партии в ЕП подписа писмо, в което се посочва, че законодателният орган запазва правото си да отхвърли споразумения, които „третират европейските граждани по-малко привилегировано, отколкото сега“. Текстът посочва също, че предложението на Великобритания ще доведе „тъмен облак от неяснота и несигурност над милиони европейци“, давайки на европейските граждани, живеещи във Великобритания, по-малко права, отколкото на британските граждани в ЕС. „Това беше един мокър фишек“, каза той, допълвайки, че по този начин се рискува създаването на „гражданство втора ръка“.
В рамките на предложението на Лондон граждани на държави от ЕС, които живеят във Великобритания в продължение на поне пет години, ще получат постоянни права на живущи, каквато беше практиката досега. Но също като имигрантите извън ЕС сега те ще загубят правото си да гласуват на местни избори във Великобритания и ще бъдат задължени да изкарват поне минимална заплата, за да могат да доведат в страната членове на своето семейство. Според евродепутатите от предложението на Лондон остава „неизяснен какъв ще е статутът на бебетата, родени след Брекзит“. В момента децата на европейски граждани, които нямат постоянно разрешение за оставане в страната, трябва да кандидатстват за такова. Смята се, че във Великобритания живеят около 3.2 млн. граждани на Европейския съюз и около 1 млн. британци в страни от съюза.
Междувременно британското правителство ще успее да си осигури подкрепа на депутатите по време на гласуването на проектозакон в Камарата на общините, който предвижда отмяна на действието на общоевропейското законодателство в страната. Това заяви в интервю за британската телевизия „Скай нюз“ първият държавен секретар на Великобритания Деймиън Грийн. „Ясно е, че по този път ще преминем през много дискусии, но съм уверен, че ще можем да прокараме този законопроект през парламента“, посочи той. По думите на Грийн законопроектът представлява промяна на европейските закони в британски. „Какво прави законопроектът за отмяна – той посочва, че цялото това обемно европейско законодателство, което съществува в момента, се превръща в британски закони. Правим това, за да се подчиним на волята на народа, изразена на референдума, и за да се гарантира, че Великобритания има контрол върху своите собствени закони, но също така се запазват регулациите, които съществуват в момента“, каза той.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране