Министърът на външните работи Екатерина Захариева удължава повсеместно мандатите на сегашните посланици с по 1 година, за да за да избегне необходимостта от съгласуване на новите предложения с президента. Решението предизвиква силно напрежение в редиците на дипломатите от външно министерство, тъй като мнозина от тях очакват да заминат на задгранична работа.
За да избегне възможни колизии с президентството, правителството на Борисов възприема тактиката за удължаване на мандатите с риск това да демотивира работещите в МВнР. От назначаването й на поста досега Екатерина Захариева не е внесла за съгласуване с президента нито едно предложение за назначаване на нов посланик, каквато е законовата практика.
В момента с изтичащи мандати са ръководителите на 21 наши посолства. 11 от тях са изпълнили 4-годишния си мандат, а останалите са на постовете си вече 5-та година. По закон мандатът на посланик е 4 години и може да бъде продължен при необходимост с още 1 година. С продължени мандати към момента са посланиците ни в Берлин, Исламабад, Скопие, Сеул, Прага, Париж.
От ръководителите на мисии, подлежащи на ротация през 2017 г., до момента се е завърнал само посланикът ни в Берн – Меглена Плугчиева. В неформални разговори премиерът Бойко Борисов вече обяви, че ще назначи Плугчиева за бъдещ представител на България в Москва, без да е съгласувал кандидатурата й по установения ред.
Негласната традиция изисква един дипломат да работи поне две години в София, преди да замине на следващ пост в чужбина. ГЕРБ обаче погазва тази традиция в интерес на своите фаворити. Така например генералният консул в Шанхай Димитър Абаджиев, известен с политическите си заслуги към ГЕРБ, бе назначен директно за посланик в Словения, без да се връща в София.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране