Чиновници в някои от министерствата достигат до колосални месечни възнаграждания.Става въпрос за суми до 30 хиляди лева, които се калкулират по различни механизми.
Най-фрапиращи са случаите в министерствата на регионалното развитие, агроведомството, както и това на екологията и транспортното министерство. Там се усвояват най-големи средства по екологични програми и се въртят чудовищни обороти на година. Именно по схемите на европейските програми се получават големите суми за месечни възнаграждения. Подбрани чиновници получават допълнителни задачи от своите шефове да раротят по европейските програми. За това се полагат определени суми. Има случаи обаче, когато даден чиновник отговаря за десет програми и прибира за това десет допълнителни премии. По този начин се формират големите пари.
Масово служители прибират по 8-10-12 хиляди лева на месец, при положение, че заплатите им са средно около 1500 лева. В министерствата се дават и допълнителни бонуси на всеки три месеца, които варират от 50 до 200 процента от редовните заплати. Плащат се и коледни и великденски премии под формата на цели заплати. Така чиновниците получават пари, колкото се дават на мениджъри на големи компании и банки.
Докато управителите обаче заработват заплатите си в пазарна среди, то служителите вземат парите заради връзките си и благоприятната конюктура. Най-интересното е, че като държавни служители те не плащат и данъци и осигуровки, като тези разходи се поемат от бюджета, т.е. от останалите българи, които биват облагани и гонени до дупка от НАП.
Петър Михайлов
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране