Малката партия ДПС насрочи заседание на Централния си съвет на 3 ноември. Сбирката ще се проведе в столичния хотел „Принцес“ 6 месеца след провала на движението на последните парламентарни избори. На 26 март 2017 г., за партията гласуваха едва 315 976 души и за първи път от 90-те години на миналия век тя има 25 народни представители. В 44-ия парламент ДПС не представлява интерес за никого, а постоянните й напъни да се изкара „важна партия“ предизвиква единствено смях или иронични усмивки сред лидерите на ГЕРБ и „Обединени патриоти“.
Заседанието на широкото ръководство на ДПС бе дълго отлагано по настояване на формалния председател Мустафа Карадайъ, който повече от половин година се чудеше на кого да прехвърли вината за позорните резултати от изборите. Той и организационният секретар Ахмед Ахмедов обясняваха резила с появата на финансираната от Турция партия ДОСТ, а защитната им теза дори залегна в анализ, предназначен за вътрешно-партийна употреба. Въпреки скъпата си предизборна кампания и купуването на гласове чрез хранителни продукти, формацията на Лютви Местан получи едва 100 481 гласа. Резултатът за ДОСТ обаче не може да бъде обяснение и оправдание за краха на движението, тъй като Местан привлече най-вече гласове на хора, които никога не са били нейни избиратели.
На парламентарните избори през 2009 г. ДПС регистрира рекорд, получавайки гласовете на 610 521 души. 8 години по късно, избирателите намаляха с почти 100 процента, достигайки незавидната цифра от 315 976.
Оправданието „ДОСТ“ на Мустафа Карадайъ не било прието дори от почетния председател Ахмед Доган. Тогава агитката на формалния шеф лансирала версията, че кметовете са виновни за слабите изборни резултати, тъй като те били лицата на партията по места и че техните корупционни схеми и шуробаджанашки назначения отблъснали дори твърдия електорат. Според източници на МИГNews.info мощен отпор на Карадайъ е дал заместникът му Хасан Азис, който чрез свои „говорители“ посочил председателя за основен виновник за провала на 26 март. Кметът на Кърджали твърдял, че партията е получила по-малко от 316 000 гласа заради сбърканите предизборни послания, които председателят дори не могъл да обясни на разбираем език на избирателите, защото не успявал да ги запомни. Въпросните послания пък били измислени от пародийна служителка на пресцентъра, която след дълги години на клевети, измислени клюки и дребно доносничество срещу партийци най-после успяла да стане народна представителка.
„Агитката“ около Мустафа Карадайъ припомнила на Хасан Азис, че за слабия резултат в Кърджали той носи лична отговорност, тъй като и тримата депутати от областта са посочени от него, или по-точно от жена му Невин. Според кликата на председателя, кметът на Кърджали имал лидерски амбиции. Обвинили го и, че стои в основата на слуховете, че Ахмед Доган обмислял смяната на Мустафа Карадайъ заради „неадекватност“ и „пълна политическа неграмотност“. В движението се обаче твърди, че затъналият в корупционни схеми Азис нямал амбиции за председателския пост, а за Брюксел. Амбицията за евродепутатска кариера му била внушена от съпругата му Невин, която се изживява като действителен кмет на Кърджали.
Казусът с „политическата адекватност“ на Мустафа Карадайъ е валиден и за самия Хасан Азис, тъй като и от малките му медийни изяви става ясно, че той има много сериозни пропуски в образованието си. „Той бърка родовете и ме е срам дори като го слушам или гледам по телевизията. Казва „една час“, един алтернатива“, и прочие, което е абсурдно за човек с висше образование, за кмет и най-вече за човек с огромно самочувствие като него“, коментират на „Стамболийски“ 45 А.
Каквото и решение да вземе Централният съвет на ДПС на 3 ноември воюващите партийни клики едва ли ще стигнат да същината на проблема. А той се състои в следното – по неясни причини и нечии комерсиални внушения и клевети, през март тази година почетният председател Ахмед Доган изхвърли от депутатските листи дългогодишни депутати, които бяха възприемани от електората като „естествени лидери“. На тяхно място бяха сложени компрометирани личности, което очаквано доведе до електоралния срив на 26 март. „Без одобрението на Доган не може да бъде издигнат дори и кандидат за селски кмет на ДПС. Той носи основната вина за скандалните водачи на листи. Време е председателят да се събуди и да „излезе на чист въздух“, извън „сараите в Бояна“, защото сега не сме в 90-те г. на миналия век, когато и магаре на сложиш в листите – депесарите ще го изберат“. През 2017 година нещата са много по-различни“, казват в движението.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране