Държавата е готова да се споразумее с бившия премиер Симеон Сакскобургготски не само по тукашните дела за имотите му, но и за четирите му иска срещу България, подадени в Страсбург. Според юристи Сакскобургготски има всички шансове да осъди държавата в Европейския съд по правата на човека.
В Министерството на правосъдието е създадена работна група, ръководена от зам.-министър, която от началото на месеца заседава по темата. „Има работна група, която работи за варианти за доброволно уреждане на спора между държавата и Симеон Сакскобургготски и когато имаме готови предложения, те ще бъдат огласени“, каза тя пред „Сега“. Тачева беше правосъден министър в кабинета на Сакскобургготски и минава за един от най-приближените му хора. В момента е директор на Националния институт на правосъдието.
Първото дело в Страсбург беше заведено от бившия премиер през 2010 г., след като през декември 2009 г. парламентът прие мораториум върху правото му да се разпорежда със земи и имоти, върнати на него и сестра му като наследници на бившите царе. Мораториумът трябваше да е временен, но действа и досега.
Преди години Страсбург присъди 13 млн. евро на бившия гръцки крал Константин пак заради имотен казус. Претенцията на Константин беше за 560 млн. евро – оценката на земя, сгради и имоти. В другите три дела, водени от Сакскобургготски, се оспорва решението на българския съд резиденциите „Кричим“, Ситняково“ и „Саръгъол“ да бъдат върнати на държавата.
Много е вероятно на бившия премиер да му бъде предложена сделка да се откаже от претенциите си пред Европейския съд, а в замяна да получи обезщетение за имотите. Друга възможност е да получи доживотно право на ползване на дворците, които сега обитава, срещу отказ от делото в Страсбург. Готвеното споразумение има връзка и с европредседателството на България, казаха пред „Сега“ запознати. Сакскобургготски е член на политическия му борд и напоследък медийните му изяви по темата зачестиха.
„Сега“ прати въпроси до Министерството на правосъдието и до Сакскобургготски по темата. До приключването на броя отговори не дойдоха. В началото на седмицата Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) изненадващо прати в съда молба за спиране на делото за собствеността на „Царска Бистрица“. Две съдебни инстанции дотук решиха, че имението е на държавата. Миналата седмица това се случи и с делото за „Врана“, което обаче все още виси на първа инстанция.
В сряда „Сега“ прати и въпроси до МРРБ, но отговори още няма. Според Гражданския процесуален кодекс съдът спира производството по съгласие на страните. Спряното по общо съгласие производство се прекратява, ако в шестмесечен срок никоя от страните не е поискала възобновяването му.
Задължението на парламента да реши въпроса с царските имоти датира още от 1998 г. Тогава с решение №12 Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционен Закона за обявяване за държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници от 1947 г. Конституционните решения обаче нямат реституционен ефект. Правните последици от обявените за противоконституционни актове трябва да се уредят от органа, който го е постановил, т.е. от парламента. Но стъпвайки на това решение на КС, Сакскобургготски и сестра му предявиха претенции за именията „Кричим“, „Царска Бистрица“, „Врана“, „Ситняково“ и „Саръгьол“, гори в Рила и земи край софийското с. Лозен. Сакскобургготски получи дворците „Царска Бистрица“, „Ситняково“ и „Саръгьол“ през 2002 г. с решение на правителството на НДСВ, а областният управител Олимпи Кътев, който по-късно стана депутат от НДСВ, ги деактува. Дворецът „Врана“ му бе върнат от тогавашния столичен кмет Стефан Софиянски. Имението „Кричим“ му бе отказано, а след това и съдът прие, че собственик е държавата.
На три инстанции държавата спечели делата за „Кричим“, Ситняково“ и „Саръгъол“. На две инстанции МРРБ спечели делата за „Царска Бистрица“ и бившето стопанство на УБО край Врана. Без решение на първа инстанция са само споровете за „Врана“ и за 16 500 дка гори в Рила.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Преди „кацането“ на Кобургготски в България през 2000 год.К.Киворкян,беше взел интервю в Мадрид от НВ.На въпрос, имате ли претенции към държавата ни във връзка с т. нар. царски имоти,НВ отговаря:“България е моята родина,аз нищо няма да диря от нея.Грехота е само да си го помислите г-н Киворкян“.Днес 2017 година,ние сме свидетели на съвсем други действия от страна на НВ.Като премиер на РБ,сложил генералските пагони на едни широки рамене,днес НВ,спокойно си дири имотите до последната керемида.На кого да вярва човек,освен на Господ!