Чешкият енергиен гигант ЧЕЗ в петък подписа за продажба на своя български бизнес. Купувачът е неизвестната българска фирма „Инерком“ България ЕАД, която ще придобие балканското богатство на ЧЕЗ за 8.2 млрд. чешки крони (617.6 млн. лв). „Инерком“ обаче не разполага с договорената сума, затова трябва да намери ресурсите от друго място.
„Лидове новини“ разбра, че част от финансите на „Инерком“ са обещани от фирма, свързана с руско-грузинския милиардер Паата Гамгонеишвили, която се появява в международното разследване за укриване на данъци и пране на пари Paradise Papers и Offshore Leaks. Говорителят на ЧЕЗ Ладислав Кржиж казва, че надзорният орган на ЧЕЗ е проверил финансовите средства на българската фирма „Инерком“. „Разбира се, че сме изискали от компанията, която предложи най-добрата цена, да демонстрира начина на финансиране, включително и външни ресурси“, каза Кржиж за „Лидове новини“. (В една от по-ранните публикации на изданието се посочва, че сделката е била временно спряна от надзора на ЧЕЗ точно заради неясноти около финансирането и съмнения как неизвестна в бранша фирма може да осигури парите.)
Съмненията обаче не изчезват дори след подписването на сделката. В България продажбата на ЧЕЗ е основно политическо събитие. В петък министърът на енергетиката Теменужка Петкова подаде оставка. Довод за нейната оставка е дългогодишното й приятелство със собственичката на „Инерком“ Гинка Върбакова и със съпруга й Славчо. През уикенда ситуацията беше решена от българския премиер Бойко Борисов, който проведе телефонен разговор със своя чешки колега Андрей Бабиш. Нервността на българската страна произтича от факта, че най-голямата фирма дистрибутор в страната ще бъде купена от неизвестна фирма с непрозрачно финансиране.
Милиардер и връзката с Прага
Когато надзорният съвет на ЧЕЗ заседава дали да одобри продажбата, неговите членове получили информация как „Инерком“ ще финансира сделката. Един от кредиторите й е офшорната фирма Score Trade, която предоставя 67 милиона евро (1.7 млрд. чешки крони). Неин съпритежател е грузинският милиардер с връзки в Русия Паата Гамгонеишвили. С него е свързана и фирмата Euro Star, която гарантира 180 милиона евро (4.5 милиарда чешки крони) банков заем на фирмата „Инерком“.
Паата Гамгонеишвили е оставил следи в т.нар. Paradise Papers и Offshore Leaks. Това са документи, които са част от базата данни на Международния консорциум на разследващите журналисти, в която благодарение на журналистите от немското издание Suddeutsche Zeitung е събрана информация за повече от 785 хиляди фиктивни компании от цял свят. Тези разследвания имаха големи политически последствия в последните години. През 2016 г. след обществен натиск заради разкритията оставка подадоха исландският премиер Давид Гунлаугсон и пакистанският премиер Наваз Шариф. Разследването осветли офшорни сметки на украинския президент Порошенко и на британското кралско семейство.
Но нека се върнем обратно на бизнесмена Гамгонеишвили. Според документите той има регистриран адрес в руската столица Москва. По данни, изтекли от разследвания покрай офшорната компания Appleby, един от източниците на богатство на Гамгонеишвили е Floremzane Limited Group на Британските Вирджински острови и остров Ман. Вторият източник е руската група от компании Wesley Commerce и Golden Babylon.
За Гамгонеишвили няма много публична информация. На уебсайта на руската компания за развитие Patero Development той е вписан като единствен учредител. Той също така е директор на руската търговска банка Slavjanskij Credit.
Мениджър от Карибските острови
Един от директорите на фирмите на Гамгонеишвили – Едуард Петре-Меърс, е управител от Карибския остров Сейнт Китс на над хиляда фирми по света. В Прага от 2015 г. притежава собствен бизнес, занимава се с отдаване под наем на имоти и апартаменти. Финансовите отчети за 2014 г. (повече от актуалните не са налични) показват, че това е пасивна компания – с нулеви приходи и без служители.
Както вече съобщихме, компанията „Инерком“ е слабо позната в България, а медиите и политиците се съмняват във финансовия й опит. Според българския седмичник „Капитал“ фирмата работи с няколко малки соларни парка, занимава се със саниране на панелни сгради и завършва със загуба 2016 г. Компанията „Инерком“ се управлява от Гинка Върбакова на 42 години. Съпругът й Славчо Върбаков официално не се появява в бизнеса, защото в миналото е управлявал друга компания, която обаче е фалирала. Намирането на подробна информация за компанията „Инерком“ не е лесно. Собственичката отказва да коментира сделката пред журналисти до закриването на бизнеса на ЧЕЗ. Тя отхвърли и искането на „Лидове новини“ за интервю.
Едва през уикенда Върбакова се съгласи да разговаря най-напред с българската агенция БТА, а след това и с местната Нова ТВ. В интервюто тя отрича, че фирмата й е притежавана от някой друг. Тя добави, че сделката се финансира от уважавана международна банка, но не посочи името й.
Разпределителната мрежа на ЧЕЗ в България доставя електроенергия на около три милиона души, включително в столицата София. Чешкото дружество има дълготрайни проблеми с местните власти, поради което е на арбитражен съд с българската държава. През 2013 г. високите цени на електроенергията доведоха до демонстрации и до падането на правителството. И накрая – дори българската полиция не оставя ЧЕЗ на мира, а проверява бизнеса й.
„Лидове новини“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране