Словашкият премиер Роберт Фицо подаде своята и на правителството си оставка, съобщи „Словак Спектейтър“. До това се стигна след огромния обществен натиск и настояването на коалиционния партньор на Фицо в управлението „Мост“. Президентът Андрей Киска е възложил на досегашния вицепремиер от партията на Фицо Петер Пелегрини да състави ново правителство.
Словакия изпадна в политическа криза след убийството на разследващия журналист Ян Куцяк и годеницата му Мартина Кушнирова в края на февруари. Екзекуцията и публикуваната посмъртно статия на Куцяк за връзки между словашки политици и калабрийската мафия предизвикаха вълна от антиправителствено настроение в страната. Все още няма обвинен за убийствата. Министърът на културата и ключови фигури във висшата администрация подадоха оставки, но недоволството не стихна. В началото на седмицата поста си напусна и министърът на вътрешните работи Роберт Калинак, един от най-приближените политици до премиера Фицо. Въпреки това президентът Киска и едната от трите партии в управляващата коалиция „Мост“ настояваха за оставка на кабинета.
Късно завчера Фицо заяви, че е готов да подаде оставка, но при условие, че управляващата коалиция се запази и бъде възложено на член на неговата партия „Смер“ да състави ново правителство, за да се избегнат предсрочни избори. Президентът Киска е приел условието и вчера прие Пелегрини, който му връчи писмо, подписано от депутатите от управляващата коалиция, в което те заявяват подкрепата си за решението за оставка на настоящето правителство. Петер Пелегрини е близък до премиера Фицо, висш функционер в „Смер“.
В сряда в Европарламента се състоя дебат по повод гибелта на журналиста. Европол трябва да участва пълноценно в разследването на убийствата на словашкия журналист Ян Куцяк и неговата годеница, а ЕС трябва по-добре да защитава своите журналисти и лицата, подаващи сигнали за нередности, бе основното послание на евродепутатите.
Те обсъдиха и разкритията на Куцяк в последната му статия, публикувана посмъртно, относно предполагаемата злоупотреба с европейски фондове в Словакия и потенциалните връзки между организирани престъпни групи и словашки политици. Членовете на ЕП призоваха за задълбочено разследване на тези обвинения, в което да се включи също и Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ, и призоваха Европейската комисия да започне отново да публикува годишния доклад на ЕС за борба с корупцията.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране