Фондация „Отворено общество“ закрива офиса си в унгарската столица Будапеща и премества централата на операциите си за Източна Европа в Берлин, съобщи австрийският в.“Ди Пресе“. Изданието се позовава на президента на фондацията Патрик Гаспард.
Новинарският сайт 444.hu твърди, че офисът в Будапеща на основаната от Джордж Сорос фондация, затваря врати до 31 август и временно се мести във Виена преди прехвърлянето в Берлин. За „Отворено общество“ в будапещенския офис работят около 100 души и 60% от тях са унгарци. От Централноевропейския университет, на който Сорос е основен спонсор, също са заявявали, че скоро ще отворят свой кампус в австрийската столица, но държат да се запази дейността на висшето училище в Будапеща.
„Отворено общество“ действа в Унгария от 1984 г. и до днес около 2100 унгарци са учили с нейни стипендии само в Централноевропейския университет. Фондацията предлагаше във времената на преход от комунизъм към демократично общество възможности на много унгарци да пътуват и учат в чужбина. Сред тях бе и премиерът Виктор Орбан (на снимката), който поведе яростна битка срещу Сорос.
През януари партията на Орбан – „Фидес“, внесе проект за закони под името „Стоп Сорос!“, които рязко да затруднят дейността на неправителствения сектор. Сега депутатите на Орбан нямат проблем да одобрят промените, с които се налага 25% данък върху чуждестранните дарения на организации, които са нападани от премиера, че защитавали идването на имигранти в Европа. Дейността им трябва да бъде одобрена от вътрешния министър, който може да им откаже разрешение, ако прецени, че е застрашена националната сигурност. Преценката ще се основава на проверка, възложена на спецслужбите, дали откриват в тези организации „рискови фактори“, което означава, че дейността им ще зависи от тези служби.
Който продължи дейност без подобно разрешение, ще изгуби данъчната си регистрация, а това практически блокира работата на всяка неправителствена организация. След изборите Антал Роган, началник на кабинета на Орбан, заяви, че проектът от януари трябва да бъде разширен като обхват.
Продължават и атаките срещу ЦЕУ, като седмичник, близък до управляващите, публикува неотдавна списък с 200 имена на „наемниците на Сорос“, сред които са и почти всички преподаватели в университета, включително чужденци. Опасявайки се за безопасността им, управата на университета скри подробностите за служителите си от официалния си сайт.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране