Министър-председателят Бойко Борисов коментира тази сутрин пред Нова телевизия изказванията на своя коалиционен партньор Волен Сидеров срещу ЕС и НАТО и посещението му в незаконно анексирания от Русия Крим.
„Аз с Волен Сидеров съм се разбрал по тази тема.“
Премиерът не пропусна да спомене президента Румен Радев в този контекст. „Президентът Радев в предизборната кампания много ясно каза позицията си за Крим.“ Премиерът обясни, че „Волен Сидеров, ВМРО и Националният фронт са три отделни партии“. „За да избегнем всякакви противоречия, изготвихме програма. Докато ГЕРБ е в управлението, НАТО и ЕС са не само неизменни ценности, но и оставаме най-лоялният член“, увери Борисов.
Премиерът каза, че в България предстоят два вида избори – за европейски парламент, а след това местни. „Там всички ще отидем като отделни партии. Волен Сидеров иска да си привлича електорат от проруски настроените хора. Валери Симеонов по темата туризъм, тютюнопушене. Иска да си запази лицето пред своите избиратели и да каже: „Да, нямаше друг начин да се направи правителство, затова сме тук, но ние като партия тези ценности, които имаме, си ги пазим.“ На констатацията, че досега не е имало такова разминаване в позициите, Борисов реагира: „Как да нямаше различно говорене? Министърът ми на правосъдието (Христо Иванов – б.р.) се изказваше опозиционно заедно с Радан Кънев – шизофренно беше.“
Премиерът се върна на темата за НАТО.
„Когато той (президентът – б.р.) поема ангажименти за НАТО за 2% от БВП, единствената подкрепа идва от ГЕРБ. Г-жа Нинова настоя да се протоколира, че е против. Но аз не чух той да излезе да го каже.“
За Румен Радев
Бойко Борисов отново се изказа остро за президента Румен Радев. „Престрелките са от него към нас. Към този момент това носи само вреда. Дядо ми казваше, че винаги е по-добре два коня да теглят каруцата, отколкото един. Но така е преценил, така са преценили неговите хора, така действат. За мен президентът винаги е бил обединител на нацията, в случая не виждам нищо, което да обединява. Той говори това, което съответно и партиите БСП и ДПС, които са го избрали.“
Премиерът припомни, че е възложил на министрите всеки ден да търсят и да искат среща с президента, защото „те са принципали, те провеждат обществените поръчки и носят наказателна отговорност за това, което правят“. „Ако има някакви данни и сигнали, да ги дава в прокуратурата и ще бъде осъден… Президентът, ако има данни – Пеевски, да отива и да казва: „По тая сделка Пеевски е взел тая обществена поръчка“, призова Борисов.
Той коментира и доклада на Държавния департамент на САЩ, според който България остава държава със зависимо правосъдие и „корупция на всички нива“ – и България можела да напише един доклад с цитати от Доналд Тръмп как САЩ са най-корумпираната страна.
За свободата на словото
Бойко Борисов бе питан и за последния доклад на „Репортери без граници“, в който България е още по-надолу в индекса за свобода на медиите – вече на 111-о място. „Проблемът със свободата на словото е на собствениците на медиите. Ние не им се месим. Нима БНТ и БНР работят за правителството – нито едно интервю не съм дал. Затова сега има закон – Европейският парламент се занимава с това, всичко да се извади на светло.“ На допълнителни въпроси дали все пак това не е проблем и за държавата, премиерът повтори тезата си: „Това е ваш проблем – на журналистите. Решавайте си го тоя въпрос. Какво да направим ние, за да спрем Прокопиев и Пеевски да воюват? Аз не знам и затова нищо не правим.“ Премиерът каза, че най-голямата му гордост за първата година от третото му правителство е намаляването на външния дълг – „С 2 милиарда и 300 милиона свалихме външния дълг.“ Най-голям срам изпитвал от оттеглянето на т.нар. Истанбулска конвенция.
За Истанбулската конвенция
Срам ме е, че не успяхме да представим Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие по начин, по който огромна част от Европа я прие, каза Борисов. „Успяхме да я представим така, че да се възползват различни политически сили. Подценихме ситуацията. Това бе грешка. Ние дори не я минахме през председателски съвет с коалиционните партньори. Толкова нормално беше темата за домашното насилие да мине. Въобще не съм очаквал да стане така – джендърство и т.н.“ Според премиера управляващите е трябвало да обясняват повече, защото насилието над жени е „един страхотен бич“.
За Десислава Иванчева
Премиерът обяви случая с арестуваната и обвинена за подкуп кметица на „Младост“ Десислава Иванчева за приключен. „Корупцията е бич, който всеки ден, на всички нива трябва да се смазва.“ Борисов обясни и какво е научил по повод показния многочасов арест в центъра на София. „Това, което ми беше обяснено, е, че всяка една банкнота трябва да се опише от двете страни, а това са 70 хиляди евра. Има дело, което е паднало по този повод.“
Премиерът коментира, че вероятно има нужда да се променят законовите текстове за поемните лица, за да няма такава показност.
„Надявам се това да е обица на ухото на всички, че когато се провеждат подобни операции, хората не обичат такава показност. Колкото са по-тихи – както ние действаме в борбата с контрабандата.“ Борисов не взе страна в задочния спор между Екатерина Захариева и главния прокурор Сотир Цацаров. Външната министърка каза, че „малко се прехвърлиха границите“.
„Аз по същата причина позвъних на главния прокурор. Екатерина Захариева не е позвънила, не е знаела, затова така се е изказала.“
Борисов не подкрепи искането на директора на КПКОНПИ Пламен Георгиев комисията да получи и правото да арестува, за да не се ангажирали толкова институции и да не ставало толкова показно. „Аз мисля, че проблеми със задържането няма… Нека да ѝ дадем шанс на тази комисия… Случаят за мен е приключен. Нека оставим сега съдиите да отсъдят по съвест.“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране