Няма научни данни за вредно въздействие на 5G технологиите върху здравето и околната среда. Това гласи отговорът на здравния министър Кирил Ананиев на въпрос от депутатката Елена Пешева от партия Воля „Относно съмнения за отрицателно биологично въздействие на 5G технологията върху човешкото здраве“.
В актуалния си въпрос Пешева пише, че тази технология ще „изложи на постоянно облъчване цялото население, включително и децата“, затова според нея трябва да се направят повече изследвания за „потенциалните отрицателни биологични ефекти“. Народният представител пита предвижда ли се създаването на комисия от „безпристрастни учени и специалисти по електромагнитни полета“ и как ще се извърши оценката за въздействието.
В отговора си министър Ананиев съобщава, че с негова заповед е създаден Експертен консултативен съвет, който проучва целия спектър нейонизиращи лъчения върху здравето. Националният център по обществено здраве и анализи също следи всички световни научни постижения относно въздействието на 5G технологията, където има рубрика „5 G Факти и митове“, уточнява той.
„По данни на Световната здравна организация (СЗО) за оценката на въздействието на технологията 5G, са проведени множество проучвания по отношение на наличието на неблагоприятно въздействие на електромагнитните полета върху здравето, но до момента не е установено неблагоприятно влияние върху здравето при експозиция на безжични технологии“, съобщава здравният министър Кирил Ананиев в писмения си отговор от парламентарния контрол.
Заключенията са направени въз основа на изследвания върху целия радиочестотен спектър, а някои се отнасят до честотите, които трябва да се използват от 5G. До момента много от тях са завършени и не потвърждават вредни ефекти и рискове за здравето, уточнява Ананиев.
От здравното министерство припомнят още, че страната ни е с едно от най-рестриктивните законодателства в областта на микровълновите електромагнитни полета, което ще наложи на операторите и доставчиците на комуникационни услуги да въведат допълнителни мерки за внедряването на технологията, за да спазят всички изисквания.
В България все още няма действащи 5G мрежи, информира министърът на транспорта и информационните технологии Росен Желязков. Комисията по регулиране на съобщенията обаче издаде временни разрешения за ползване на радиочестотен спектър 3,4 GHz, за да провеждат тестове трите големи мобилни оператори.
Към момента все още няма изградени и пуснати в експлоатация базови станции от пето поколение.
5G e най-новото поколение мобилни мрежи, чието внедряване някои страни започнаха през 2019 г. Очаква се те да позволят използването на широк спектър от нови приложения – телемедицина, автономен транспорт, „интернет на нещата“ и други.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране