Архангелова задушница е. Православните християни отдават почит на своите покойни роднини и близки. Празникът се отбелязва винаги в съботата преди Архангеловден, на 8 ноември.
На Архангелова задушница се отдава вечна признателност на офицерите и войниците, загинали за България, и на всички, паднали в редовете на Българската армия.
Архангеловата задушница, която предхожда големия празник на Св. Архангел Михаил, намира своето основание в християнската догматика за възкресението на мъртвите. Оттам идва и почитта към починалите, която ние, християните, отдаваме при всеки помен и на задушниците през годината. На Архангеловата задушница духовниците от Българската православна църква задължително отслужват заупокойно богослужение, в което се четат молитви за починалите.
На Задушница живите почитат паметта на мъртвите като правят помен в тяхна чест. С това хората се надяват да измолят прошка от Бога за греховете на мъртвите си близки.
На Архангеловата задушница се спазват същите обичаи, както и на останалите задушници през годината. Хората отиват на гробовете на починалите си близки, като е задължително да ги почистят, да ги украсят със свежи цветя и да ги прекадят с тамян. Прелива се вино под формата на кръст, като се започва от мястото, на което е положена главата на покойния. Вярващите запалват и свещ.
На Архангелова задушница, така както при другите задушници, се правят общи трапези. Наричаната още Голяма задушница, тя е последната за годината, затова на общата трапеза на гробищния парк се поставят седем различни ястия (между които любими на починалия), за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости. Първата хапка се слага на земята, а първата глътка вино се излива, не се пие и споменаваме починалите с думите „Бог да прости“. Старите хора казват, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи около тебе на този ден, значи душата на покойника е дошла.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране