Пътят до третия опит за отдаването на летище Плодив на концесия, обявено от премиера Росен Желязков преди седмица, е трасиран от провалена на втория, в чието дъно е окопано името на бившия финансов министър в правителството на Кирил Петков и още по-бивш министър на икономиката, енергетиката и туризма в служебния кабинет на Марин Райков през 2013 година Асен Василев.
Оттам наднича и една доста скандална, особено в контекта на последните международни събития, китайска връзка на двамата довчерашни първи управници на България Петков и Василев, финиширала помпозно с участието на президента Румен Радев, посещението му в Китай, раздаването на високи държавни отличия на китайски дейци, отпускане на мощна кредитна линия в ББР и безвъзмездното отдаване на огромен терен близо до Китайското посолство в София. Тази внезапно избуяваща и процъфтяваща българо-китайска дружба обаче поне засега безследно е пометена от Ковид пандемията през 2020 година.
Но преди да пусне първите си кълнове на роден терен, тя е предшествана от появата на уникалния с огромния си за тази нация ръст китайски гражданин Чан Чанян, към когото сравнително прясно обосновалите се в България двама „харвардци“ мощно се устремяват. И толкова буно жадуват да се запознаят с него, че правят това по късни доби в родното село Брестовица.
Там Асен Василев предлага на китаеца да инвестира в бившето военно летище в Стара Загора и други подобни опции за влагане на пари.
Годината е 2011 година Чан Чанян се подвизава у нас и по-късно като пряко свързан с комапнията „Hainan Longaquan Centry Invest & co.Ltd.Add“, базирана на о. Хайнан, който е бивша военна база и днешна безмитна зона, най-голямата след Тайван в Китай.
В страната си той е известен като математик и изявен шахматист, а впоследствие става ясно, че е и генерал. Но при първоначалното си пристигане в България заявява, че целта му е да инвестира в икономически проекти.
До 2014 година Асен Василев вече е успял да се скара с бившия си съдружник във фирмата „Евърбред“ Мортен Лунд и да продаде софтуеъра на компанията на китайци за неизвестна, но доста значима сума, към която Кирил Петков е присъединен като комисионер, а двамата се сдобиват с луксозен офис на столичния булевард „Васил Левски“ в кооперация на небезизвестния ромски барон Киро Японеца, пише „Уикенд“.
По непотвърдени данни тази продажба става възможна именно след запознанството на Кирил Петков и Асен Василев с Чанян.
Така се стига и до спечелената от „Консорциум Хайнан Пловдив Еърпорт Инвестмънт“ концесия за летище Пловдив през 2018 година, за което е предвидено да стане голям карго център, а интересът към летището на китайците е обяснен със стратегическото му положение по „Пътя на коприната“. Те искат летището, за да може там да пристигат пратките на замислените тогава компании „Шейн“ и „Тему“, залели света с евтините си и некачествени стоки.