12.05.2015 | 18:56
Атанасова: Искров лъже за квесторите на КТБ!
БНБ е давала противоречиви указания на Станислав Лютов и Елена Костадинчев

От БНБ е имало серия от указания към квесторите, а мисля, че имаше обратно твърдение от самото управление на БНБ. Оказа се, че има и различни по време указания, които в своя смисъл са доста противоречиви едно на друго. Това каза председателят на временната парламентарна комисията за КТБ Десислава Атанасова.

Вчера БНБ се разграничи от квесторите на КТБ, като разпространи съобщение, в което заяви, че квесторите на Корпоративна търговска банка никога не са искали от БНБ, съответно БНБ никога не е издавала предписания за извършване на предоговаряне под каквато и да било форма на влогове на КТБ с нейни клиенти. Преди това твърдение Софийска градска прокуратура образува досъдебно производство за умишлена безстопанственост срещу квесторите Елена Костадинчев и Станислав Лютов.

Днес Десислава Атанасова припомни, че на предишното заседание са взели решение да поискат информация от синдиците на КТБ във връзка с изнесени данни за предоговаряни преференциални условия на влогове. След установеното днес Атанасова каза, че предстои отново депутатите да поискат цялата кореспонденция между квесторите на КТБ и БНБ, както и Фонда за гарантиране на влоговете, така че да установят кой, какви въпроси е задавал и как е отговарял и защо отговорите се различават с оглед на качеството на отговарящия. Тя даде пример, като каза, че са поставяни въпроси, на които веднъж гуверньорът на БНБ е отговорил по един начин, а подуправителят Нели Кордовска, впоследствие в различно време и в различно качество, е отговорила по друг начин на квесторите на КТБ.

Работата на комисията няма да се удължава, остава още месец и от комисията считат, че в това време ще са приключили доклада. “За нас има до голяма степен яснота за това как се е източвала банката и кои държавни длъжностни лица и държавни органи са проявявали бездействие или умишлени действия, въпреки че не сме органът, който може да дава подобни заключения”, заяви Атанасова. В доклада от комисията се очаква да предложат и редица законодателни промени.

Днес на комисията са обсъдили предложението за отпадане на банковата тайна за депозанти, които са предоговорили своите преференциални договори и условия. Депутатите от комисията ще съобразят това предложение с мнението на парламентарните си групи. Други законодателни промени, които се подготвят са свързани със Закона за кредитните институции, и може би със Закона за банковата несъстоятелност, и този за комисията за надзор над независимите одитори.

От временната комисия за КТБ нямат информация колко са тези депозити, които от преференциални условия са станали обикновени. “Нито като брой, нито като сума не са ни дали подобна информация. Предполагам, именно, защото това е банкова тайна между банката в онзи момент и депозантите”, каза Атанасова. На репликата, че премиерът Бойко Борисов казва, че са 1000, Атанасова отговори, че е поискала официална информация от синдиците на КТБ, писмото, с което те са отговорили, че няма точен брой на тези договори, затова и тя дава тази информация пред репортерите.

За оставки така или иначе говорихме много, дори вече може би стана година. По-важното е обаче наистина, когато НС занапред ще избира гуверньор на БНБ, да заложи на човек с достатъчно висок морал и висок професионализъм. Защото въпреки, че морални категории и морални оценки не следва да даваме, някак си за цялото ни общество, като че ли е ясно, че някои не се вписват много в тези категории, каза Атанасова за това дали тя все още настоява за оставката на управителя на БНБ Иван Искров. “Мисля, че не само за мен, за всички от комисията се изясни схемата за източване на КТБ. Това беше нашата основна цел. За нас наистина е ясно, че Банков надзор не е бил на мястото си, не е вършил работата си”, посочи тя. Атанасова обаче препрати към прокуратурата въпроса за това дали има виновни действия или бездействия на управителя на БНБ.

Йордан Цонев допълни, че от докладите на трите одиторски фирми категорично се потвърдил моделът на източване на КТБ през мажоритарния собственик. “Банката е била създадена и управлявана като финансова пирамида. Всичко, което сте прочели и чули относно този модел, е абсолютно вярно казано в тези доклади. Дори нещата са доста по-фрапиращи, ще ги видите в нашия доклад”, каза той.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране