02.04.2023 | 10:00
България гласува за 49-ти парламент
Близо 40 секции преминаха към хартиени бюлетини заради неработещи машини

Днес, 2 април, България провежда предсрочни избори за 49-ото Народно събрание. Изборният ден в една от секциите в Бургас не може да започне заради проблем с машина. Устройството не отчита една от флашките, съобщава Нова телевизия. „Имаме затруднение при стартирането на машината. Изписва необичайно съобщение. Ще пробваме отново и ако не се получи ще получим съдействие от страна на фирмата-представител”, обясни председателят на 163-а секция в града. В Бургас право на глас имат близо 363 000 души, секциите са 744, като 594 са с право на машинно гласуване.

Първи отвориха секциите в Оукланд и Крайстчърч в Нова Зеландия – 22:00 часа българско време на 1 април (7:00 часа на 2 април местно време). Заради часовата разлика изборният ден зад граница ще приключи най-късно в Сан Франциско и Калифорния, САЩ – в 6:00 часа българско време в понеделник – 3 април.

Изборният ден на територията на страната започна в 7 часа сутринта и ще приключи в 20 часа вечерта. Ако пред секциите останат избиратели и след този час, гласуването може да бъде удължено, но най-късно до 21 часа, като членовете на секционните комисии събират личните карти на негласувалите избиратели.

Къде да гласуваме

Справка за адресите на избирателните секции в България може да бъде направена на сайта на ГД ГРАО. Най-лесно това става чрез въвеждане на ЕГН, но може и чрез адрес (проверката – тук). За София същото може да се направи и на изборния портал на Столична община (тук), където може да се открие не само своята секция, но и броят на останалите избиратели в нея, начинът на гласуване и дори дали на същия адрес има мобилна секция за избиратели с трайни увреждания.

На избори в страната се гласува само по постоянен адрес. По настоящ адрес можем да гласуваме, ако предварително сме подали заявление за това в установения срок – а той отдавна изтече. Също така, ако някой е обявил пред властите, че ще гласува по настоящ адрес, но в изборния ден се появи в секцията си по постоянен адрес, няма да може да гласува. Обратното е нарушение, което впоследствие се разследва от прокуратурата.

Адресите на секциите в чужбина са публикувани на сайта на външното ни министерство (списъкът – тук). Ако избирателят предварително е подал заявление за гласуване, тогава ще може да намери името си в избирателния списък на предпочетеното от него място за гласуване. Ако не е подал такова, тогава ще трябва да попълни декларация, че не е гласувал и няма да гласува на друго място. Важно е да се знае, че за тези избори няма да се изисква избирателят да попълва декларацията на място в секцията. Това означава, че може да отиде да гласува с предварително попълнен документ.

Кандидатите за парламента – кой къде се състезава

На вота се съревновават 5621 кандидати, издигнати от 15 партии и 7 коалиции. Двама са независимите претенденти за Народното събрание, издигнати от инициативни комитети.

40 секции преминаха към хартиени бюлетини заради неработещи машини

Близо 40 машини за гласуване в секции в страната не работят и това е наложило преминаване към хартиени бюлетини. Това съобщи говорителят Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева пред БНР. 16 от устройствата не са започнали работа още вчера при тестовото им пускане. Проблемите при останалите са технически – машината изобщо не стартира или картите на сработват с устройствата.

В някои секции устройствата са отпечатали бели бюлетини. В такива случаи секционните комисии са позволили на хората да гласуват повторно. „Комисиите са си съставили протокол за тези ситуации, така че в края на изборния ден, когато преброяват гласовете – те са установяват с преброяване и на машинните бюлетини – ще се отрази това обстоятелство, за да могат контролите да бъдат удовлетворени … имахме едно обаждане за машина, която е отпечатала много много къса бюлетина и не се вижда как е гласувал избирателят – там също са дали указания да му създаде възможност втори път да гласува“, описа специфичните случаи Матева. И посочи, че при такива обстоятелства препоръката на ЦИК е да се позволява на избирателя да гласува повторно.

Тя съобщи, че ЦИК получава обаждания, че в някои секции не се поставя печат на машинните бюлетини. И обърна внимание, че те трябва да се подпечатват, въпреки че липсата на печат няма да ги направи недействителни.

Изборният ден в една от секциите в Бургас не можеше да започне известно време, защото устройството не отчиташе една от флашките. „Имаме затруднение при стартирането на машината. Изписва необичайно съобщение”, обясни председателят пред Нова телевизия.

Проблеми с машината имаше и в село Градец. „Поставих картата за избиране. Натиснах съответните бутони. Чух звук, че съм гласувал, но не излезе бюлетина, а празен бял лист“, обясни гласоподавател пред bTV. Наложи се устройството да бъде отворено. Председателят на комисията отказва да обясни какъв е проблемът, но стана ясно, че той е звъннал и е уведомил РИК.

20-та секция в ОУ „Константин Фотинов“ в столичния район район „Възраждане“ отвори с около 40 минути закъснение. Според DarikNews се е забавил председателят на секцията. Бе се струпала опашка. Неявили се членове на секционни комисии има и в област Смолян. Бяха замени с нови хора. И там има проблеми с машините. В няколко общини има устройства, които дефектират – бюлетините, които излизат или не се четат, или са накъсани, или нагънати. Има и такива, на които не е отразен вота на гласоподавателя.

В Кърджалийска област изборният ден започна нормално, въпреки че някои членове на СИК не са дошли навреме. Навсякъде обаче е имало кворум и работата е започнала. Имало е проблем с три машини в региона, съобщиха от РИК. При една от тях е имало само една разписка при двама гласуващи. Другите две не са сработили изобщо. В деня на вота на автогарата в Кърджали простигнаха автобуси с български изселници. Те признаха, че идват да гласуват, а билетът им за пътуването е бил заплатен.

В самото начало на изборния ден е имало сигнал за проблеми с две от машините в Благоевград. „Машините не са извадили две пълни бюлетини, но работят, засега няма други проблеми“, съобщиха от РИК. Проблем с машина имаше и в Казанлък.

На територията на 29 -и многомандатен избирателен район – Хасково девет са неработещите машини. Това съобщи на брифинг председателят на Районната избирателна комисия (РИК) Добромир Якимов. Най-голям е проблемът в община Ивайловград, където седем от устройствата за гласуване не са сработили, уточни той. Извън строя е и машина в село Долно Ботево, община Стамболово, и в Хасково.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране