04.04.2023 | 21:49
Български избори – партии ментета, мюрета, криминали, търговия с гласове
БСП се свива към маргинална партия под 9%. За ИТН и „Възраждане“ главният политически противник не са ГЕРБ, а ПП-ДБ

Какво се наблюдава в резултатите от изборите?

ГЕРБ-СДС са прибавили на тези избори 35 хил. гласа спрямо миналите (тогава имаха 634 хил.). Сега със сигурност им е помогнала хартиената бюлетина, с която има отработена система за търговия с гласове (виж тук техни резултати в ромски махали и др.). На първите избори с машинното гласуване ГЕРБ са загубили над 50 хил. гласа, което е симптоматично – точно с толкова водят на ПП-ДБ сега.

ПП-ДБ са загубили заедно 73 хил. гласа спрямо предишните избори (когато имаха поотделно ПП 506 хил. и ДБ 186 хил.). Съответно имаха общо и 6 депутати повече от ГЕРБ. Сега ще имат 5 по-малко. Дали ще се явяват заедно и занапред е рано да се гадае. Но се очертават като основна опозиция на победителя ГЕРБ.

Друг в парламента не показва такава критичност към ГЕРБ и не се обозначава като техен политически враг.

ИТН (които са покачили 7 хил. гласа спрямо миналите избори и така минаха чертата от 4%) не се държат като опозиция на ГЕРБ. „Възраждане“ – също.

„Възраждане” на тези избори са прибавили 103 хил. гласа (протестен вот) спрямо миналите избори.

За ИТН и „Възраждане“ главният политически противник не са ГЕРБ, а ПП-ДБ. Ако се слуша Слави Трифонов, сега той щяла да контролира другите партии в парламента. Сякаш той представлява народа, а другите не са ги избрали българите. Въпросът е – кой го контролира него?

Симптоматично на тези избори не се явиха ВМРО и НФСБ. Да не пречат да се налеят повече гласове във „Възраждане“. „Възраждане” е удобно плашило, дотам, че не се знае дали всичко не е координирано от някакво задкулисие.

БСП трайно върви надолу

Загубили са (само) 7 хил. гласа спрямо предишните избори, но има трайна тенденция от април 2021 насам да им намалява броят на депутатите. Сега ще са с двама по-малко. Свиват се към маргинална партия под 9%. И хартиената бюлетина, върната с активно участие на Корнелия Нинова, не спря загубата на гласове, а само помогна на ГЕРБ. При БСП засега не може да се очаква положителна тенденция. Трябва да се оттегли Корнелия Нинова и да влязат нови лица в ръководството, но не и старите муцуни на противниците й като Миков, Мая Манолова или такива, които миришат на ГЕРБ, като Паргов, Кирил Добрев. Засега няма такива изгледи и се очаква още свиване.

„Български възход“ е загубил 38 хил. гласа (на миналите избори имаше 115 хил.) и изпада като партия еднодневка. На тези избори види се някой е заложил за патерица повече на Слави Трифонов, отколкото на ген. Янев. Вероятно „Възходът“ занапред ще се събира с някого в коалиция, както обикновено става с българските маргинални партии.

Маргиналните партии – на кого помагат, на кого пречат?

Коалиция „Неутрална България” е съставена от „Атака“, БКП, КПБ (Комунистическа партия на България), движение „Русофили“. Сред маргиналните партии тя има най-много гласове – 10 495 (0.42% от гласувалите). Показателно е как партията на Волен Сидеров, която обираше протестния вот и е достигнала 395 хил. гласа през 2009 г. и 250 хил. през 2013 г., се сви и накрая се събра в коалиция с комунисти и русофили, с под половин процент от гласовете. По подобен начин се изпариха и Марешки (той на тези избори се яви независим и събра малко над 600 гласа), и Николай Бареков по-преди.

„Заедно“ – набързо скалъпена партийка от извадените от ИТН Ива Митева (бивш председател на парламента) и Каримански (когото гласяха с ДПС за шеф на БНБ). Обединили са се с разни отломки като Минчо Христов и една от няколкото зелени партии менте. Митева и Каримански са били „инсталирани“ в ИТН неясно от кого и с каква цел, но се оттеглиха с обяснения, че са изпълнили ангажиментите си. И някой ги е пуснал самостоятелно по пистата (без задкулисна подкрепа и финансово рамо не става) да разсеят малко гласове. Ако пък се харесат и спечелят повече избиратели, добре дошло. Събрали са 8740 гласа (0,35%), което хич не е малко, дори остава подозрение, че са ги подпрели и с търговийка с гласове. Сега обаче Каримански и Митева като политически фигури ще ги завъртят в рулетката за правителство или други държавни постове. Няма съмнение, че са кукли на конци.

Фашизоиди като плашило

„Народна партия „Истината и само истината“ е на Венци Чикагото (Венцислав Ангелов). Той е залавян с наркотици, а при един от случаите е и осъден на 6 години за голямо количество кокаин. Присъдата му е намалена на 3 г., които не е излежал докрай. Очевидно е толериран от властите, защото още щеше да е в затвора. През 2013 г. по време на протестите създава движение, което подкрепя правителството на ГЕРБ и заплашва протестиращите и в следващи години. Партията му е събрала 7759 гласа (0,31%), което хич не е малко за криминал като Чикагото. Той беше поканен в „Панорама” от Бойко Василев, заедно с Боян Расате, да заплашват и развиват теории на конспирацията. Виси въпросът, от толкова партии и коалиции (17 на последните избори) защо тези двама с криминално минало са поканени, да заплашват с рязане на глави и др. в най-гледаното политическо предаване на БНТ.

Партията на Расате БНС-НД (Български национален съюз – Нова демокрация) пък е събрала 1752 гласа, което не му пречи да го канят в „Панорама” като значимо политическо лице. Той също е осъждан за побой и др., негов патрон е ген. Луков, главен организатор е на Луков марш и т. н. (виж тук още). Появата им в такова политическо предаване е само за да плашат с него, избирателите да предпочетат „стабилност“.

КОД (Консервативно обединение на десницата) на тези избори имат 7734 гласа (0.3%). През ноември 2021 са имали над 5 хил. гласа, а през април 2021 – 9 хил. Това е партията на Петър Москов, бивш здравен министър във втория кабинет на Борисов. Заявява се като автентична десница, силна антикомунистическа риторика, поставя като „най-спешна задача отстраняването на президента Радев“, изразява подкрепа за ГЕРБ в различни ситуации, с което се обезсмисля – що ти е да гласуваш за КОД, като за Борисов е по-сигурно, че ще ни пази от комунистите. Но е важно някой глас да не отиде някъде другаде надясно.

НДСВ има само 6759 гласа (0,27%), а е била победител в избори с 43% през 2001 г. На тези избори направиха неуспешен опит за реанимация на партия, управлявала 2001-2009, при това доста успешно. Тя е пример, че в България икономическите показатели при едно управление (най-добри при НДСВ и тройната коалиция след това) не са най-важното.

За Булекзит са под 15% с „Възраждане“ барабар

„Вън от ЕС и НАТО” е нова маргинална партия, очевидно по-хард от „Възраждане” или като такава е замислена. Има 6572 гласа (0,26%) – хора, които смятат, че излизането от ЕС и НАТО е най-важно. Е, преброиха се, заедно с „Възраждане” и коалицията на Волен събират под 15% общо. Излизането на България от ЕС няма да се състои скоро.

За отбелязване е БНО (Българско национално обединение), което има 1752 гласа (0.07%). Партията е регистрирана през 2014 г. и събираше досега по 2-3 хил. гласа на избори. През 2016 г. издига за кандидат-президент Митьо Пищова и събира 14 900 гласа. През 2021 става мандатоносител и предостави листите си на „Българско лято“ на Васил Божков, и събра 94 хил. гласа. Такива партии се крепят само, докато някой налее пари да ги използва като мандатоносител. Те издигнаха и Евгения Банева за евродепутат, само че май не получиха каквото искат и се оттеглиха от нея.

Партията „Глас народен” на Светльо Витков („Хиподил”) е събрала към 5500 гласа, колкото са заклетите му фенове вероятно. Но при ниска избирателна активност и много близки резултати на големите партии, отклоняването на няколко хиляди гласа в една или друга маргинална партия имат съществено значение.

Има и още няколко маргинални партии под 0,2%, но не всички заслужават внимание.

ДПС са непоклатими

Който и да печели избори, те винаги са на власт. Неизменно имат 350-400 хил. гласа и според избирателната активност и резултатите на другите излизат като трета партия. Сега са четвърта, но запазват броя си депутати – 36. ДПС могат да наклонят везните и да участват във всякакво мнозинство и правителство. Сега например заедно с ГЕРБ и БСП могат да формират мнозинство за правителство. Могат да се включат и в коалиция на ПП-ДБ с ГЕРБ. Техният интерес винаги е гарантиран.

Иван Бакалов, e-vestnik.bg

1 коментар

  1. Гогол каза:

    Има начин да запазим ЧЕСТТА си. Имаме политическа ситуация на служебен парламент, което ни дава възможност да избегнем участието си във война, по чисто юридически и конституционни правно нормативни начини. ТОВА е нашата ИГРА. БЪЛГАРСКАТА за БЪЛГАРИЯ! Всички в избрания „неизбран“ парламент го знаят. Те са 240 бр. хюмнета. Ние сме 4 милиона НЕ избрали ги. Бъдете нащрек. ТЕ НЕ СА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД.

    Всеки от тези 240 който дръзне да създаде правителство, изпраща БЪЛГАРСКИТЕ млади животи на война. ВСЕКИ. АЗ ще си водя бележки. И утре, ако синовете ми бъдат обречени на смърт, ще търся отговорност поименно на всеки един.

    БЪЛГАРИЯ не е заплашена от враг. Няма вражески ботуш на Българската ми земя! Няма нито една причина моите двама сина да защитават Американски интереси. Не посмявайте да жертвате ДЕЦАТА МИ!

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране