05.11.2023 | 10:37
Балотаж на Местни избори 2023
Избираме 91 кметове на общини, 451 кметове на кметства и 31 кметове на райони

Днес, 5 ноември, се провежда вторият тур на местните избори в страната. Изборният ден започва в 7 часа сутринта и ще приключи в 20 часа вечерта, като при чакащи избиратели пред секциите може да се удължи до 21 часа.

Балотажи ще се проведат в голяма част от страната – избираме на балотаж 91 кметове на общини, 451 кметове на кметства и 31 кметове на райони. Избирателите трябва да проверят предварително дали и за какво се гласува в населеното място, където живеят. На първия тур навсякъде бяха избрани общинските съвети, така че сега остават кметовете на общини и кметовете на кметства, а в най-големите градове – и кметове на райони.

За разлика от първия тур, сега ще можем да изберем дали да гласуваме с машинни бюлетини или с хартиени. Устройства за гласуване ще има в около 5900 секции в страната.

Остава да важи правилото, според което право да гласуват имат граждани с адресна регистрация в България по постоянен и по настоящ адрес – но поне 6 месеца преди изборния ден (на първия тур – тоест, 29 октомври). Това е изискването за уседналост. Поне единият от адресите трябва да бъде в съответната община или кметство, където гласува избирателят. По настоящ адрес може да се гласува, ако избирателят е поискал до 14 октомври да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес.

Най-напред секционната комисия трябва да провери дали избирателят е записан в избирателния списък като направи сверка с документа му за самоличност (само лична карта или зелен паспорт; не могат да се представят международен паспорт и шофьорска книжка). Ако в секцията има машина, той казва дали ще гласува с устройството или с хартия.

В случай, че избере машината, избирателят трябва да получи смарт карта, която да вкара в отвора на устройството. На екрана ще се появят видовете избори, в които той желае да гласува, и трябва да ги отбележи. Тогава му се позволява да избере предпочитаните от него кандидати.

След като гласува, машината отпечатва по една бюлетина за всеки вид избор. Бюлетините са свързани една с друга, така че избирателят трябва внимателно да ги раздели. Не бива да забравя да провери и дали отпечатаното на хартиите отговаря на избора, който е направил. След това ги сгъва – всяка поотделно, подава ги на секционната комисия, за да им сложат печат, пуска ги в кутията за машинни бюлетини, подписва се в избирателния списък и си получава обратно документа за самоличност.

Ако избере хартията, получава бюлетини за изборите, в които желае да гласува. Бюлетините трябва да се откъснат пред него от кочана, като им се сложи първи печат.

Избирателят отива зад паравана, където отбелязва избора си със знак „Х“ или „V“, като ползва синя химикалка. Ако сбърка, избирателят може да поиска нова бюлетина, но само веднъж.

Бюлетините трябва да се сгънат така, че да не се вижда отбелязаният вот и да се подадат сгънати на член на секционната комисия, за да ги подпечата за втори път и да откъсне отрязъка на всяка от тях. Накрая избирателят пуска бюлетините в урната за хартиени бюлетини, подписва се в избирателния списък и си получава обратно документа за самоличност.

Използването на други знаци, освен позволените, прави бюлетините невалидни. Същото се отнася и ако върху бюлетините се поставят букви, цифри, символи, думи и рисунки. Както и при липсата на два печата от секционната комисия на хартиената бюлетина (при машинната печатът е само един – след гласуване).

Забранено е гласуването за кметове и общински съветници, ако избирателят няма право да ги избира. Бюлетините не могат да се разгъват, показват или снимат. Присъствието на друг човек зад паравана, освен избирателя, се разрешава само ако става въпрос за придружители на хора с увреждания.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране