Над 120 хил. румънци излязоха по улиците в Букурещ в невиждано от края на 80-те години шествие, за да се обявят против това, което Европа опитва да направи със страната им. Недоволството идва от анулираните президентски избори, на които се очакваше да спечели нормалността в лицето на Калин Джорджеску, който събра безпрецедентна подкрепа от хората, макар всички либерални медии да го брандираха с традиционния и вече загубил смисъла си термин „крайно десен”. Така брандират сега и протестиращите.
Любимото не либералите „проруско” влияние също си прокрадва път сред набора от думи, които се използват, за да се опростачи движението в съседна Румъния. Броят на протестиращите също бе умишлено намаляван, като в някои от най-изявените либерални сайтове бе описано, че са няколко хиляди „крайно десни екстремисти”, докато реалното число по-скоро се приближава до 150 000, според някои дори консервативни изчисления.
Ситуацията не се оправя и след потресаващите изказвания на Тиери Бретон – бившият еврокомисар от Франция, който вчера заяви следното: „Направихме го в Румъния, ще го направим и в Германия, ако е необходимо”. Той визираше отмяната на изборите, ако на тях не спечели фаворитът на либерал-глобалистите в Брюксел. „Опасенията” му, поне официално, са че „демокрацията трябва да се предпази” от предполагаемата заплаха на екстремисти. Реалността обаче е, че това, което „трябва” да се предпази, е статуквото на брюкселска доминация и бюрокрация, която държи на каишка повечето страни в Европа.
„Протестираме срещу преврата, който бе извършен на 6 декември. Със съжаление откриваме толкова късно, че сме живели в лъжа и че досега сме били управлявани от хора, които само са се представяли за демократи. Сега настояваме демокрацията да се възстанови чрез подновяване на изборите, започвайки от втория тур, който трябваше да се състои преди месец”, каза Джордже Симон, лидерът на Алианс за единност на Румъния – партията, която сега инициира протестите в северната ни съседка.
Румъния не е виждала такива шествия откакто диктаторът Николае Чаушеску и съпругата му не бяха отстранени от власт в края на 1989 г. при падането на соц управлението. Това бе една от кървавите за периода революции в зараждащия се тогава пост-комунистически свят. Чаушеску и съпругата му Елена бяха разстреляни на 25 декември, навръх Коледа, а показната им смърт – запечатана на видеокамера.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране